Прическа по наследство
От какво зависи гъстотата на косата?
Най-напред от наследствеността. При това вашето бебе има повече шансове да прилича на дядо си или баба си, а не на вас. Генът “прескача” през поколение. За съжаление наследяват се ранното побеляване и оплешивяване.
Децата се раждат и гологлави като “хъшове”, и с дълга коса, от която можете да им правите прическа. Това обаче нищо не значи. Тази растителност изчезва без следа само след няколко месеца и въобще не е вярно, че родените рошави ще се перчат цял живот с гъста коса.
Излишни са напъните на родителите да подсилят косъма на детенцето си още в ранната му възраст. Бръсненето гола глава не влияе върху гъстотата на косата, затова пък със сигурност влияе на самочувствието на оформящия се човек.
Кога се появява “истинската коса”?
Всеки човек си има свои лични физиологически срокове за формиране. За коса на възрастен може да се говори най-рано на 11-12 годишна възраст. След тази възраст косите започват да следват нормалния си цикъл, включващ: израстване, покой и умиране на косъма. Средната продължителност на живота на всеки косъм е 3-4 години, за което време той може да израстне с 50-60 см.
Кои са най-големите врагове за “украсата на главата”?
Да започнем с най-разпространения – рязко променящите се температури действат върху незащитената ви глава, те влошават кръвната циркулация и корените на космите започват да се хранят по-зле. Тогава лукувиците умират, преди да им е дошло времето. Ще рече – косата започва да капе и да се разрежда. Сещате се, че шапките и забрадките могат да помогнат срещу своеволията на температурите.
Не разресвайте косата си, докато е мокра. Косъмът е хигроскопичен и като се овлажни, той увеличава теглото си няколко пъти. Дърпането при разресването на мократа коса подлага луковиците на голямо изпитание в много случаи те не издържат. Космите се изтръгват от корените, преди да е дошло времето за естественото им опадане.
Как да помогнем на косата си да бъде красива?
Не е правилно да се спазват старите предписания като например: “Мазната коса се мие само със сапун, и то не по-често от веднъж седмично.” Няма по-сигурен начин да повредите косата си. Помъчете се да й повлияете с различни маски за коса. Добре действат маслените бани, мазането на корените с жълтък, с хинин и прясна мас, билковите компреси. Помнете, че всички те се прилагат преди измиването на главата, а не върху чиста коса.
Никога не мийте главата си с гореща вода! Температура на водата от 40-45 градуса е горната граница. По-топлата вода вече носи вреда. Не прекалявайте и със сешоара. В летните месеци може изобщо да не го използвате, защото славата му, че изсушава косъма, е вярна.
А прическата? И тя ли се наследява?
Зависи какво разбирате под прическа. Ако имате предвид някои особености на косата, те действително са кодирани в гените. Близнатият бретон, стърчащите косъмчета на върха на главата, кичурите с различна посока на растеж – всичко това се онаследява. Прическите, които прикриват тези недостатъци, не са чак толкова много. В този смисъл можете да получите и прическата си по наследство.