Пилингът е нож с две остриета
Пилингът е метод за почистване и заглаждане на епидермиса. Изборът на продукта, с който ще се извърши, се определя от типа на кожата и от целта, която се преследва с прилагането му.
Най-елементарен е механичният пилинг, който “обича” мазните и уплътнени кожи. Прилага се веднъж седмично след почистване на лицето с тоалетно мляко или гел-пяна. Пастата се нанася внимателно върху предварително овлажнената кожа и чрез кръгообразни движения (с четка от естествен косъм или с масаж) се разнася по лицето. Пастите, с едър или ситен амбразив, излющват мъртвите клетки. Механичният пилинг се прави и с ексфолианти – течни пилинг-кремове, които съдържат микросфери с активни елементи. Те се разтварят под въздействието на масажа. И “гомаж” – продуктите се използват за пилинг, но без триене върху кожата. Тънък слой от пастата се нанася върху лицето и след като изсъхне, се изтрива леко с ръка или се измива с вода. По този начин епидермисът се чисти и обновява. “Гомаж” – пастите се употребяват един-два пъти седмично.
Ензимният пилинг се прилага само в козметичен салон. Подходящ за много чувствителна кожа. Освен че изглажда и почиства, успокоява зачервените места, локализира пукнатите капиляри, подпомага зарастването на рани и регулира мастната секреция. С тази манипулация, прилагана редовно, се свиват разширените пори, изсушава се мазната кожа, избелват се петната и се стимулират оздравителните процедури при кожа, склонна към акне. Почистващият и подмладяващ ефект се появява след първата процедура.
Химическият пилинг се извършва само от специалист. Чрез третирането на кожата с различни проценти на плодовите киселини се предизвиква деликатно излющване на роговите клетки. Епидермисът се обновява, повърхностните бръчици се заличават, широките пори се свиват, петната се избелват.
Употребата на пилинг-продуктите е нож с две остриета и не бива да се злоупотребява с тях. Защото почиствайки мъртвите клетки от повърхностния слой, отнемаме част от естествената защита на кожата срещу агресията на околната среда.