Лошият дъх в устата- как да го премахнем?
Дълго време неприятната миризма в устата беше тема табу и от вежливост и тактичност рядко се говореше за нея. Едва от скоро се събуди интересът на лекарите, в частност на зъболекарите хирурзи, които само във Франция вече четири пъти се събират, за да обсъдят проблема. В 86% от случаите причината е в пресъхване на лигавицата и заболявания на зъбите и венците, докато само 5% са свързани с възпаления на сливиците и синусите и 1%- с чревни разстройства, твърдят учените.
В устата на човек се развиват бактерии, които не се нуждаят от кислород. Свързвайки се с протеините, съдържащи се в храната, тези бактерии отделят летливи серни елементи с лоша миризма.
Излъчването на неприятна миризма от устата кара човек да се чувства неудобно, особено когато усети жестове и мимики на отвръщение от страна на околните. Проблемът е, че много често той не може сам да прецени, че дъхът му е лош и не взима своевременни мерки за неговото освежаване. В действителност мозъкът не е чувствителен към нашите собствени телесни миризми и това дали ще ги оценим като неприятни, е твърде субективен въпрос.
В САЩ и някои европейски страни вече има специална апаратура за отчитане нивото на серни елементи в устата. В повечето случаи обаче най- добрият начин да разберете дали имате лош дъх е като се престрашите да попитате за това ваш близък. Ако все пак се притеснявате да го направите, същото можете да сторите и сами по няколко начина:
1. Прокарайте кафейна лъжичка под езика си. Погледнете дали се е полепил секрет и ги помиришете ...
2. Оближете гърба на дланта си, оставете да изсъхне и помиришете.
3. Навийте парченце фин плат около молив под формата на тампон. Прокарайте го по задната част на езика и след това го помиришете.
Ако тези тестове не са ви достатъчни и не им гласувате особено доверие, най- добре е да се консултирате със стоматолог или със специалист уши- нос- гърло. Той ще може да определи причината за неприятната миризма. Подходяща флора за развиване на гореспоменатите бактерии може да бъде създадена от антибиотици, успокоителни, хапчета за сън и др. Проблеми с чревносмилателния тракт и болести като диабет например също могат да са причини за лошия дъх в устата. Най- често обаче става въпрос за заболявания на зъбите и венците.
С посещението при зъболекар ще ви бъде направен контролен преглед, който ще установи наличието на кариес, пулпит, пародонтоза или някакво друго възпаление. Кървящите венци са основните провокатори на неприятната сярна миризма, тъй като кръвта съдържа протеини, които подхранват намиращите се в устата бактерии. В такива случаи едновременно с лечение на самите венци се препоръчва и промяна във всекидневното меню. От него трябва да се изключат продукти, богати на протеини (месо, сушена риба ...) и да се увеличи количеството на поеманите течности.
Строгата хигиена на зъбите също е задължителна. Освен обичайното им измиване с четка е добре да ползвате и специални разтвори за жабуркане, които предотвратяват образуването на плака, а оттам и размножаването на бактериите.
Пресъхването на лигавицата на устата също създава благоприятна за развиването на микроорганизми среда. За да се избегне това, през целия ден пийте редовно по малко вода или дъвчете дъвка (тя стимулира слюноотделянето). Консумирането на сурови зеленчуци и ябълки има същия ефект. В замяна на това трябва да се избягват чесън и лук, млечни продукти (поради съдържащата се в тях лактоза), силни подправки, кафе, алкохол.