Студът мачка фасона
И през този сезон кожата е подложена на замърсяване. Порите са пълни с прах и това затруднява нормалното функциониране на потните и мастните жлези. Кожата става вяла и това е благоприятна среда за микробите. Чистотата на лицето е първата ни грижа. Но не се мийте с топла вода повече от един път в седмицата – разширяват се порите и се намалява съпротивителната способност на кожата.
· Преди излизане навън, когато се засилят ветровете, повиши се влажността и се понижат температурите на въздуха, поддържайте лицето с мазен крем. Ако не го правите, кожата може да изсъхне, да се напука, да стане на корички, дори да ви сърби болезнено. А щом температурите са доста под нулата, най-доброто средство е свинска или гъша мас, тъй като не съдържа никаква вода за разлика от кремовете и не замръзва.
· Поне половин час преди да излезете, нанесете дневния си крем. Вижте дали е попил добре и ако се налага, оберете остатъка със салфетка. Напудрете се – има специални пудри за суха или мазна кожа. Съчетанието от крем и пудра създава защитен филм, който предпазва кожата от въздействието на външната среда.
· Шията е в много неблагоприятно положение през хладните дни. По нейната кожа няма мастни жлези и тя е винаги суха. Предвиждайте за нея много мазен крем, особено ако сте над 40 години. Тогава тя губи своята еластичност и може да провисне. Всяка вечер, без да разтягате кожата, я масажирайте, нанасяйки крема.
· Защитете и косата от атмосферните въздействия. Не носете прекалено топли и стегнати шапки. Те нарушават обменните процеси в кожата на главата и затрудняват изпаряването на потта. Категорично не се препоръчва да се ходи през зимата с непокрита глава, тъй като охлаждането води до лошо хранене на косата. Тя така или иначе губи блясъка си – нужни са и топлина и подхранване. Правете загряващи маски – нанесете нещо подхранващо ( жълтък, зехтин, къна) и увийте с найлон и затоплена хавлиена кърпа. Не забравяйте, че космите са крехки и чувствителни и се задържат най-трудно на главата, за разлика от други места, където човек иска да се отърве от тях.
· Студът напуква и ръцете, тъй като те най-често се мокрят и са подложени на въздействието на вятъра. Кожата им става грапава, болезнена и неприятна. Бързо реагират на него и устните. Една от най-старите рецепти за поддържане на ръцете е: равни части розова вода и глицерин плюс 10 капки амоняк. Добре е да се мажат с този разтвор или с крем след всяко миене, особено през зимата. Вечер преди лягане е задължително да бъдат намазани обилно. Ако пък имате “червени” ръце, е добре да ядете храна, богата на витамин А – чушки, зеле, риба, мляко, масло, сирене. Подходящо е и да топите ръцете последователно в гореща и студена вода за по една минута.