Как посрещат новата година
Всяка страна, всеки народ има свои традиции. Да отворим прозорчето към тях.
Италианците в новогодишната нощ изхвърлят мебели през прозореца. Тава не трябва да правим. Има обичаи по-спокойни. Например да се започне животът с чиста страница.
Япония – всички градове и селца в новогодишната нощ са огласени от камбанен звън. По камбаните се удря с дърво, което е сложено хоризонтално и завързано с дебела връв. Ако у нас са достатъчни 12 удара, то японците удрят камбаната 108 пъти. Това число не е случайно. В Япония смятат, че всеки човек има шест основни порока: алчност, глупост, жадност, злост, лекомислие и нерешителност. Всеки от тях има 18 отенъци. Със звученето на камбаната става постепенното очистване на тези пороци.
В малките градчета и селца на Дания е жива и до сега новогодишната традиция през нощта весляци да свалят чужди градински прозорчета. Сутринта собствениците намират своето прозорче примерно на съседния покрив. Това обаче подобрява настроението само на шегаджиите.
Няколко дни преди Нова година в градовете и селата на Камбоджа се появяват безброй малки, пясъчни хълмчета. Всяка песъчинка, образуваща хълма, означава опрощаване на лоша постъпка. За това правейки хълмчетата, хората искат да влязат в новата година добри и очистени от греховете си.
Съгласно финските обичаи цялото семейство в навечерието на Нова година се къпе в банята, за да измие от себе си тежестта и грижите на изминалата година. На новогодишната маса трябва да седнат не по-малко от девет души. Колкото повече яде стопанинът на дома, толкова по-усърдно ще работи, а това означава и по-голямо изобилие. В новогодишната нощ фините прихапват и чесън с мед.
И тъй като Нова година е празник, то какъв празник ще бъде без гости? Гостоприемството се почита като свещено във всички народи, но и тук всеки народ си има свои закони.
В Италия, в услуга на дошлите гости, хазяинът предоставял не само дома си, но и имуществото, семейството, кредита. Обаче дори и най-гостоприемният стопанин би бил безкрайно удивен и разстроен, ако гостът приеме неговите “думи”… сериозно.
В Япония не може да се отиде на гости, без да се предупредят домакините. Ако искат гостите им по-скоро да си отидат, обръщат метлата с дръжката на долу.
В Кения африканците бату имат особен неписан закон за гостоприемство. Когато гостът пристига отдалеко, го хранят два дни, а на третия го заставят да работи.
Англичаните също имат свои новогодишни обичаи – най-добрият подарък за англичанина в първите минути на новата година е тъмнокос мъж да влезе с късче въглен за традиционната английска камина и клонче вечно зелен храст, символизиращ дълголетие.
В Шотландия всички мъже се отправят към съседите първи да пристъпят техния праг. Смята се, че това ако направят жените, ще бъде знак за неуспех на семейството. Същото се отнася и за червенокосите мъже. И те не бива първи да прекрачат прага.