Нова година – традицията повелява...
За посрещането на Нова година се приготвя специална обредна вечеря, която се кади. Трапезата е богата и има изобилие от блажни ястия. Задължително е свинското от прасето, което е заклано по Коледа. Домакинята приготвя главата на прасето цяла или прави пача, която е типична българска новогодишна гозба. Може на масата да има също пиле, петел, пуйка.
Както на масата на Бъдни вечер, така и на Нова година трябва да има лук, чесън, жито, сушени плодове, орехи, туршия, които се запазват до Йорданов ден.
По традиция основното ядене трябва да е от птица, което домакинята сервира на всеки. Най-често птицата е върху кисело зеле или пълнена с ориз, стафиди, лук, моркови. Като гарнитура има изобилие от чушки, тиквички, туршия.
След като се прекади вечерята, най-възрастният член на семейството разчупва хляба. Около трапезата се гадае за предстоящата година – времето, реколтата, бъдещето на семейството. Добра поличба е, ако някой кихне. На него му се обещава първото заклано добиче през Новата година.
Баницата с късмети се приготвя с парчета, колкото души има около масата плюс едно. В различните краища на страната плънката е различна. Задължителен е дрянът. Всеки си взима парчето, което е пред него и късметът вътре предопределя цялата предстояща година. Парчето в повече се нарича на Св. Богородица.
След като членовете на семейството приключят с вечерята, се нареждат около огъня и започват да мятат дрянови пъпки или житни зърна, които са наречени на всеки поотделно. Ако пукнат и подскочат е добра поличба.
Новогодишната вечеря е последвана с традиционния Новогодишен десерт. Той се състои от домашна баклава, южни плодове – банани, мандарини, портокали и ядки.
Нова година настъпва с посрещане и на други два празника - Обрезание Господне и Св. Василий Велики, които са на 1ви януари.
Обрезание Господне е осмият ден от Рождество Христово – тогава Иисус получава своето име при обрязването си.
Васильовден ни е познат още като Сурваки. Още преди разсъмване децата взимат украсените си сурвачки от дрян и започват да обикалят къщите и да сурвакат хората за здраве, като започват от своя дом. Дрянът е най-здравото и най-раноцъфтящото дърво. Клонките се избират кичести с пъпки и красиви. Сурвака се първо най-възрастния член на дома и се изрича благословия за здраве и благополучие.
Източник: menbg.com