История на червилото
С него жените връщат часовника назад, а младите придвижват стрелките му напред.
Една снимка смайва света. Направена е веднага след обсадата на Ленинград по време на Втората световна война. Прекарала месеци наред в подземните скривалища, млада жена излиза на светло. И първото нешо, което прави, е да начерви усните си!
Началото на този обичай на боядисване на устните се крие в дълбока древност. Първите сведения, дощли до нас, са от Египет. Там жените мажели усните си с червена глина. Римляните смесвали железен оксид с глина.
Съвременничките на кралица Елизабет в Англия счуквали рози със здравец и сместа използвали за червило. През XVIII век парламентът в Англия забранил със закон тази “магьосническа практика, имаща за цел да изкушава мъжете”
През XIX век жените мажели устните си с червен крем. Едва в началото на XX век една германска фирма започнала да продава меки моливи за грим на актьорите, които дамите веднага изкупували. Тези боички се смятат за първите червила.
Днешните червила имат много сложен и разнообразен състав: парафини, мазнини, пигменти, пудри, синтетични вещества. Каквато и да е химичната им формула, жените не могат да им се наситят. И непрестанно купуват нови марки и нюанси на цветовете, които почти веднага смятат, че не са попаднали на подходящият. Не са малко и парите, които хвърлят за радост на богатеещите козметични компании.
Какво кара жените да червят усните си?
Отговорите са различни. Много жени са сигурни, че така повишават сексуалната си привлекателност. Психолози твърдят, че посредством червилото жените подсъзнателно се връщат към младостта си; червените устни н а п о д о б я в а т неразцъфнали розови пъпки.
Червилото изпълнява и други функции. Усните са най-уязвимото място на човешката кожа. При стрес те първи се разтреперват. В тях липсва тъмен пигмент, който поглъща ултравиолетовите лъчи. Червилото от своя страна задържа влагата и предпазва от ултравиолетовите лъчи.
Цветовете на червилата придават и моментни настроения и желания. Бледорозовите червила се използват от някои жени, за да демонстрират свенливост. Виолетовите подсказват силна чувствителност. А яркочервените – бурна страст. Жените не се интересуват, че повечето мъже не харесват червеното, особено ярките и плътни цветове. Запитана защо носи червило, когато мъжът и не одобрява това, една жена отговорила учудено: “Че какво общо има носенето на червило с моя съпруг? Правя го, за да се чувствам самата аз добре, когато съм с него.”