Шоколадовото изкушение
Преди са го наричали “храна на боговете” и са се възхищавали на екзотичния му вкус и мирис. В наши дни се е превърнал в символ на изкушението, на който е трудно да устоиш, макар диетолозите да не спират да предупреждават, че прекомерната му употреба е най- големият враг на стройната фигура. Освен вкусотиите обаче, шоколадът има и много други качества. Той е богат източник на хранителни субстанции и истински благодат за тялото и ума.
Основна съставка на шоколада са зърната от какаово дърво (Theobroma cacao), които в процеса на производство се смесват с вода, захар, мляко и какаово масло. Има два основни вида шоколад: млечен и горчив. По- малко калоричен е горчивият (545 Ккал в 100гр); съдържа относително малко прости захари (монозахариди) и неголеми количества мляко (в някои видове изобщо липсва), благодарение н което е намалено и съдържанието на мазнини. Млечният шоколад е вече 568 Ккал и в състава му влизат големи количества прости захари и мляко. И все пак най- опасни за фигурата са шоколадите с пълнеж. Направен обикновено от крем, ликьор, ядки, пълнежът представлява истинска “енергийна бомба”. Не се препоръчва и честата употреба на бял шоколад, тъй като не съдържа какао; богат е на захар, мляко и голямо количество масло. Така, без да притежава качествата на тъмния шоколад, той е носител на най- големия му недостатък- голямото съдържание на мазнини.
Богатство от компоненти
Какаото е богат източник на хранителни субстанции: съдържа теобромин, кофеин, белтъчини, захари, калций, фосфор, желязо, натрий, магнезий, калий, витамините В1 и В2, витамин РР. Млякото обогатява шоколада и с други важни съставки: казеин, който подпомага усвояването на калция и има антитоксично действие; маслена киселина, която според най- новите изследвания предотвратява раковите образувания; големи количества калций, както и микроелементите калий, желязо, натрий.
Шоколадът спада към висококалоричните продукти, така че може да бъде чудесен източник на енергия за хора, занимаващи се с интензивна физическа или умствена работа. Приеман дори в неголеми количества, дава незабавно чувство за ситост, слабо ускорява сърдечната дейност, благодарение на което се подобрява кръвоснабдяването на мускулите, белите дробове и мозъка. Съдържащите се в шоколада възбуждащи субстанции (теобромин, кофеин) ускоряват обмяната на веществата и стимулират дейността на нервната система.
За добро настроение
Когато сме изчерпани физически, парченце шоколад може буквално да ни вдигне на крака. Това обаче не е всичко. Шоколадът е също така и добър съюзник в борбата ни със стреса и лошото самочувствие. Богат на субстанции, които подпомагат производството на серотонин и ендорфини- известни като “хормони на щастието”, той може за кратко време да възвърне психическото равновесие. Благодарение на съдържанието на магнезий намалява нервното напрежение и възвръща спокойния сън. Не трябва обаче да се прекалява: твърде честото ядене на шоколад може да предизвика симптоми на пристрастяване- както физическо, така и психическо.
Не е безопасен за всички
Най- големият недостатък на шоколада са наситените мазнини, съдържащи се в какаовото масло и млякото. Прекомерната употреба на мазнини предизвиква повишаване нивото на холестерола в кръвта, което може да бъде особено опасно за хора, страдащи от артеросклероза. Но дори и у здравия човек твърде голямата доза мазнини забавя храносмилателния процес и принуждава черния дроб да работи на увеличени обороти. Друго противопоказание за приемането на шоколад са бъбречните заболявания. Белтъчините, съдържащи се в този продукт, силно обременяват дейността на бъбреците и могат да доведат до образуване на камъни. Хората, страдащи от високо кръвна налягане и диабетиците би следвало също да елиминират шоколада от своето хранене.
Да ядеш без да пълнееш
Може смело да се възползвате от многобройните качества на шоколада, стига да спазвате определени ограничения. Дневната доза не трябва да надвишава 20-30 гр, като е добре и да намалите калорийната стойност на обичайните си хранения. По този начин няма да се образува енергиен излишък, който би могъл да повлияе неблагоприятно върху теглото ви. Най- добре е да се яде шоколад сутрин, когато организмът има нужда от храни, богати на въглехидрати и може бързо да ги преработи. Може да бъде чудесно допълнение към закуската, съчетан с прясно или кисело мляко, ядки от зърнени култури и плодове. Или пък хранителна закуска през деня, като особено подходящо е съчетаването му с пълнозърнест хляб.
Хората, които се грижат за фигурата си трябва да помнят, че млечният шоколад е по- калоричен от натуралния (горчивия). Не би трябвало да поемат повече от 10 гр дневно от него, докато същите калории (25-50 Ккал) се съдържат в 20-25 гр натурален шоколад. Успоредно с това е добре да помнят и за доставянето в организма на по- големи количества целулоза (съдържа се в пресните плодове и зеленчуци), която задържа усвояването на захарите и мазнините, включително и на тези в шоколада.