Как да приемаме комплименти
Научно е доказано, че комплиментите са най-ефективния инструмент за мотивация, защото човек се старая да бъде такъв, какъвто е бил в моментите, когато е получил похвала или признание за своите действия. Научете се да приемате комплиментите с благодарност, вместо да се правите на скромни, да омаловажавате постижението си или да се учудвате.
Няма нищо по обидно за човека, който ви прави комплимент, да чуе в отговор: “Нищо особено не съм направила. Беше лесна работа.” Това как вие самата виждате работата си в случая няма значение. Важни е да приемете похвалата в духа, в който сте я получили. В противен случай вие отхвърляте като незначителна не само собствената си работа, но и оценката за нея.
Същото важи и за комплимент за външния вид: “Изглеждаш много свежа тази сутрин.” Неправилно е да се превземате и да отговорите: “Напротив. Не съм спала цяла сутрин и се чувствам зле.” Със сигурност този човек никога повече няма да ви направи комплимент, колкото и добре да изглеждате, за да не се окаже, че имате силно главоболие от предишната вечер.
Как се приемат комплименти? Със сърдечна благодарност и с усмивка. “Благодаря. Радвам се, че харесахте работата ми”, “Благодаря ви. Много мило, че го казвате” и т.н. Вие също правете комплименти на хората около вас. Само така те ще разберат какво цените у тях и кое предизвиква у вас удовлетворение и възхищение от работата им.