Кой решава твоята съдба ?
Щастието е закодирано в човешките гени
“Защо усмивката не слиза от лицето на съседката ? Нито е чудна хубавица, нито пък е богата. Откъде извира това невиждано щастие ?” Всеки от нас си е задавал подобни въпроси поне веднъж в живота си. Понякога изпитваме лека завист, друг път се радваме, че по света още са останали хора, от които сякаш струи надежда, щастие и жизнерадост. Американски изследователи разгадаха извора на това блаженство. Оказва се, че съдбата на човека е вписана в неговите гени. Предлагаме ви интересни факти за сензационното откритие.
Резултатите от изследванията на американските учени Дейвид Ликен и Ричард Дейвидсън от САЩ ще разочароват милиони. Те гласят: щастието няма нищо общо с условията на живот ! То зависи изцяло от гените, които носим в себе си. То иде не отвън, а изцяло отвътре. Макар и по един неочакван начин.
Журналистът Даниъл Голмън от “Ню Йорк таймс сървис” информира обществеността за едно от най-актуалните изследвания, извършено от генетиците в Калифорния. Добри ли са новините, или пък лоши? Всичко зависи от равнището, на което се намира конкретният човек. Не, не говорим за стандарт на живот или за образователно равнище. А просто за вашето лично равнище на щастието.
Какво представлява равнището на щастието?
Да си щастлив, пише Голмън, е нещо вродено. Всеки човек притежава относително точно определена стойност на щастие. Житейските бури го люшкат насам, после натам, но подобно на махало той винаги се връща към установената средна точка. Процесът напомня за реакцията на тялото след продължително лечение с глад – организмът постепенно възвръща предишното тегло, обичайно за индивида. Нито парите, нито възпитанието, нито пък бракът и семейството могат да повлияят за дълго върху чувството за щастие на човека.
Старите хора често казват: “Животът е колело”. Припомнят, че след низината иде нов възход, след планината – ново падение. Но се оказва, че тази мъдрост, събрана чрез опита, подвежда. Тя регистрира външните прояви на благополучие и по тях оценява човешката съдба. Но щастието е нещо лично, вътрешно, неуловимо. То е усещане за живота, което няма материален израз. Затова учените отговарят: Негативни външни обстоятелства могат да доведат до дълбока депресия, у когото е закодирано щастието. Една нова любов може да изстреля във висините на радостта някой “осъден” на нещастие. Но и в двата случая външните обстоятелства водят до нестабилни състояния. Депресията и любовта отшумяват. Човекът бавно се завръща към естественото си, закодирано, установено равнище на щастието.
Тест с близнаци
Винаги, когато се разглежда въпросът кое е вродено у хората и кое – придобито, на мода излиза изследването на близнаците. Учените прибягнаха и този път до известния метод. Изследването на доктор Дейвид Ликен дава еднозначни резултати. Той разгледал 1500 двойки близнаци. Еднояйчните, тоест тези с еднакви гени, преживявали еднакво количество щастие, имали равни нива на доволство. При двуяйчните разликите били очевидни.
Трайността на щастието
Скептиците, естествено, питат: за какъв период от време важи това уж вродено равнище на щастие? Отговора намираме в дългогодишното американско “Национално изследване по проблемите на здравето и храненето”, проследило чувството за щастие на 6000 души в продължение на 10 години. Неговите автори стигнали до впечатляващ извод. Хората, определени преди 10 години като относително най-щастливи, днес отново са относително най-доволните.
Мащабно изследване в Германия наскоро доказа, че почти всички милионери, спечелили от лотарията, след няколко години са станали пак същите, каквито са били, преди птичето на късмета да кацне на рамото им. Точно толкова щастливи или нещастни. Точно толкова бедни или заможни.
Следва