Салвадор Дали
“Не се страхувайте от съвършенството, вие няма да го постигнете! Още повече, че в съвършенството няма нищо хубаво.”
Салвадор Фелипе Хасинто Дали се ражда на 11 май 1904г. във Фигерас, Каталуния. Тогава никой не подозирал гения, заложен в малкото човече. Израснал в семейството на проспериращ нотариус, прекарва детството си във Фигерас и в лятната им къща в крайбрежното рибарско селце Кадакес.
В Кадакес е първото му ателие, спретнато от неговите родители. Първоначалното си художествено образование получава в Общинското художествено училище. 15 годишен прави първата си публична изложба в общинския театър във Фигерас.
През 1921г. майката на Дали умира от рак, а баща му се жени за леля му. Следващата година се мести в Мадрид, където учи в Академията по изящни изкуства “Сан Фернандо”. Там веднага става известен с ексцентричният си вид – дълга коса, бакенбарди, дрехи в стил 19 век. Прави експерименти в областта на кубизма, макар да не разбира напълно това течение. Голямо влияние на по-нататъшното му творчество оказват опитите му в дадаизма. Малко преди последните си изпити е изгонен от академията заради изявлението си, че никой във факултета не е достатъчно компетентен, за да го изпитва.
Заминава за Париж, където се запознава със своя кумир - Пабло Пикасо. През следващите години рисува, вдъхновен предимно от неговите произведенията. Занимава се с театрален дизайн, сътрудничи на списания за изкуство. В Париж се запознава и с Миро, който го въвежда в кръговете на дадаистите и сюрреалистите. Заедно с Луис Монтаня и Себастиян Гаш публикува в Мадрид “Жълтият манифест”. Участва в международната художествена изложба в института Карнеги в Питсбърг, Пенсилвания, където представя известната си творба “Кошница хляб”.
През 1929г. Художникът среща Гала Елюар. По това време тя е омъжена за френският поет Пол Елюар.
Дали е запленен от предизвикателната рускиня. Тя става негова любовница и муза. Когато се престрашава да й разкрие чувствата си, тя му заявява: “Мъничък мой, нима не разбираш, че никога вече няма да се разделим?” Оказва се права. През 1934г. двамата сключват граждански брак.
Заради връзката си с 11 години по-възрастната Гала, Дали се скарва с баща си, който го изгонва от дома си.
Картината му “Енигмата на Вилхелм Тел” обижда средите на сюрреалистите и художникът бива изключен от средите им, макар да запазва връзка с тях.
С годините Дали не спира да шокира и изненадва света с екстравагантността и свободата си. През 1936г. изнася лекция на Международната сюрреалистична изложба в Лондон, облечен във водолазен костюм.
Когато в Испания избухва гражданска война, той напуска страната. Рисува картината си “Мека конструкция с варен боб: предчувствие за гражданска война”. Появява се на корицата на списание “Таймс”.
Тандемът Салвадор – Гала се оказва печеливша комбинация. Тя го вдъхновява да твори. Превръща се в негов счетоводител и трупа милиони от таланта му.
Стефан Цвайг запознава Дали със Зигмунд Фройд, на когото художникът прави множество портрети.
Започва втората световна война. Двамата с Гала заминават за САЩ и бързо завладяват новия свят. За разлика от много свои “колеги” по четка, Дали се радва на признание и престиж. Също така и на несекващи финансови постъпления. През 1942г. Дали публикува своята романизирана автобиография “Тайният живот на Салвадор Дали”. Работи с Уолт Дисни върху проект за анимационен филм, озаглавен “Дестино”, който никога не е реализиран. Илюстрира “Дон Кихот” и “Макбет”. Прави декори за филма на Алфред Хичкок “Омагьосан”.
През 1948г. Гала и Дали се завръщат в Европа. Подаряват на Ватикана платно и сключват втори, този път църковен брак. В Испания по това време властва диктаторът Франко. Гала настоява двамата да са в добри отношения и с църквата, и с властта.
На 10 юни 1982г. Гала умира и Дали губи желанието си за живот. Започва целенасочено да обезводнява организма си – може би опит за самоубийство. През 1984г. в спалнята му избухва пожар при неизяснени обстоятелства, но Дали е спасен, макар и с тежки изгаряния. Завръща се във Фигерас. Умира в родния си град на 23 януари 1989г. от сърдечна недостатъчност. Погребан е в криптата на своя театър – музей във Фигерас. На негово име е кръстен астероидът 2919Dali, открит през 1981г.
Източник: izkustvoto.com