Езическото наследство свързано с яйцата за Великден
В миналото ги яли до Спасов ден – Възнесение Христово. Великденските яйца имали различно предназначение. Едни от тях се заделяли за домашна употреба по време на трите празнични дни. Другите били за “поклон” – разнасяли се червени яйца заедно с великденски колачи по роднини и близки. Носели се нечетен брой яйца. Когато младо семейство ходело при кумовете, едно от яйцата било бяло и сурово – то се благославяло и се връщало обратно. Символизирало продължението на рода.
Силно изразена е връзката на червените яйца с култа към мъртвите. Когато споменават умрелите по Великден, на някои места хвърлят черупки от яйца в реката, като вярват, че те ще достигнат в царството на мъртвите до роднините. Върху червените яйца, които носели по гробищата на Спасовденската задушница, се изписвали имената на умрелите.
Поставянето на едно или няколко боядисани яйца при копринени буби предпазвало от уроки и магия.
От разположението на “месечината” – вдлъбнатината по твърдо свареното и обелено яйце, се разбира какво е било времето, когато е било снесено. Ако “месечината” е отзад, а не встрани и е голяма – снесено е при пълнолуние.
Ако е в страни и е по-малка, яйцето е снесено, когато Луната е била в своята последна четвърт.
Ако “месечината” е по средата – снесено е между двата лунни месеца. Яйцата от този период са много здрави. На хората, на които те се паднат, ще им върви през цялата година.
Вижте тази статия
И още
А ако сте забравили
Яйца с отпечатъци