Как да поддържаме кожените мебели
Кожените мебели са примамливо красиви, но и много капризни за поддържане. Никога не забравяйте, че светлината, топлината и влагата са най- големите врагове. С времето цветът им се променя (светлите потъмняват и обратно), но за да ги поддържате и продължите максимално живота им, е необходимо на първо място внимателно да прочетете етикета им и да се консултирате с продавача. В зависимост от това към коя категория спадат, кожените мебели се поддържат и почистват по различен начин.
За категория А и В
Много внимателно избърсвайте праха с парче кожа, намокрено, но добре изстискано (за А- два пъти годишно, за В- един път). След това почистете с мека гъба, неутрален сапун и вода и веднага избършете с лесно попиваща материя. Почистването завършва със специални препарати за кожа- емулсии или аерозоли на базата на восък. Не забравяйте, че препаратите никога не се поставят директно върху кожата, а върху парцарчето и че силното търкане на кожата и използването й веднага след почистването са рискови за нейното добро състояние.
За категория С
Тези мебели можете да почистите от прах и с прахосмукачка, включена на слаби обороти, без обаче да засмуквате кожата. Останалите операции по почистването са еднакви с тези за категории А и В.
Премахване на петна по кожени мебели
Колкото по- бързо се намесите, толкова вероятността да ограничите петното е по- голяма. Ако петното е образувано от течност, веднага поставете върху него попивателна хартия, а ако се дължи на пастообразен продукт, лекичко го съберете с дървена шпатулка.
Петна, образувани от лак за нокти, течно мастило или лепило се почистват само от специалист и единственото, което вие можете да направите е да попиете с парцалче.
Надрасканите с химикалка мебели се почистват с разтвор в отношение ¾ спирт 90% и ¼ вода. Намокрете дунапренова четчица с разтвора и минете по следите на химикалката. След това попийте и оставете да изсъхне.
Захар: разтвор от 1/10 спирт и 9/10 вода.
Алкохол, вино, чай, кафе: ½ 2л. Спирт и ½ вода.
Кал: оставете да изсъхне калта и с мека четка почистете мястото, след което избършете със сапунена вода, попийте и оставете да изсъхне.
Прясна кръв: разтвор от разредена оцетна киселина. За засъхнали петна от кръв се консултирайте със специалист.
Пот: аерозол за премахване на мазни петна.
Петна от восък: внимателно махнете восъка с дървена шпатулка, след което почистете с парцал, потопен в специална минерална есенция (посъветвайте се със специалист за нейното закупуване).
Дъвка: С прахосмукачка втвърдете дъвката и след това внимателно я отлепете от кожата.
Цигари: минерална есенция.
Внимание! Преди да обработите мебелите, винаги изпробвайте върху част от кожата, която не се вижда. Използвайте само чисти, меки и невлакнести парцали. Те не трябва да бъдат напоени с разтвор прекалено, за да не повредите мебелите.