Заземихте ли готварската печка?
Всеки електроуред в домакинството крие потенциална заплаха. Усещате, че “нещо” ви разтърсва при допир до готварската печка. Това означава, че тя не е заземена, поради което токът, вместо да отива от веригата в земята, се “лута” из корпуса на печката. Веднага потърсете техник, който да я обезопаси, а дотогава стойте далеч от нея. Правило е в началото, непосредствено след закупуването, и след това периодично ел.печката и ел.котлонът да се проверяват с фазомер. Пропуските могат да бъдат фатални. Най-безопасни в случай на протичане на ток са съдовете с дървени и пластмасови дръжки, тъй като те не са проводници на електроенергия и действат като изолатори. Условието е да са сухи. Запомнете: не поставяйте електрическата готварска печка в съседство с мивка. Ако не можете да го избегнете, внимавайте да не се допирате едновременно и до двете.
Друга възможна опасност при тези уреди е нарушената изолация на кабелите им при щепсела. Прокъсаните места трябва своевременно да се покриват с изолирбанд, а най-добре е повреденият участък, ако е в края, да се отреже или да се смени целия кабел. Иначе при съприкосновение с оголените жици може да протече ток по тялото и да причини тежки изгаряния, и дори смърт. За да не се прокъсва бързо изолацията, изключвайте уреда, като държите щепсела, а не като дърпате кабела. При опъването на кабела може също да се извади от гнездото контактът и да се покажат заплашително жиците зад него. И тази неизправност трябва да се отстрани веднага, като предварително се свали бушонът от ел.таблото.
Не е рядкост включването на няколко електроуреда едновременно да доведе до изгаряне на бушона. Когато ел.таблото не е много изправно, сменянето на предпазител по него крие известен риск. За всеки случай се запасете с ръкавици от изолациоа материя и действайте само с тях.
Ремонтът на електрическите печки и котлони трябва да става след изключването им от контакта, а не само от ключовете.