Разпознаване на текстилните влакна
Голямото разнообразие и изобилие от текстилни тъкани с право ще затрудни неспециалиста да се ориентира относно произхода и качеството им при покупката на даден артикул.
При покупката на текстилна тъкан не бива да се осланяме единствено на външния й вид. Най-правилно е да купуваме тъкани от трайно утвърдили се по качество производствени марки или да потърсим съвета на специалисти. Това е особено важно при изделията от изкуствени коприни и от синтетични влакна.
Да се знае произходът на различните видове текстилни влакна, от които са изработени бельото, облеклото и другите текстилни изделия, е от решаващо значение за прането, гладенето, чистенето и други обработки, на които те биха били подложени по време на употребата им.
Разпознаването на влакната може да се извърши по следния начин.
От основата и вътъка на предназначеното за обработка текстилно изделие се изнищват 15 до 20 нишки. - Ако изделието е изработено от еднородни материали, е достатъчно да се извърши само тъй наречената проба чрез изгаряне. По начина на горенето на поставена в пламъка на запалена кибритена клечка, свещ (или в друг пламък) нишка и по миризмата на отделящите се при горенето й газове и други продукти може доста сигурно да се определи нейният произход.
- Памучните и ленените влакна изгарят сравнително бързо, при което отделящата се миризма наподобява миризмата на горяща хартия. Пепелта, получена след изгарянето, е със сивобял цвят.
Вълнените влакна, запалени, горят по-бавно от памучните и ленените, като отделят миризма на изгорял рог. В края на изгорялата нишка се образува овъглена, лесно трошлива топчица. Пепелта от изгарянето на вълнените влакна представлява черна шуплеста маса.
- Влакната от естествена коприна при запалване горят бавно и се овъгляват, като образуват шуплест остатък. При горенето им се отделя неприятна миризма на изгорели пера и косми.
- Вискозните влакна и влакната от медно амонячната коприна, запалени, изгарят бързо, като оставят малко пепел и отделят миризма на горяща хартия.
Казеиновите влакна в пламъка на лампата се размекват и се стапят, като образуват топчица с миризма на горен рог.
- Синтетичните влакна при загряване или гладене се стапят и се слепват помежду си. При горенето им почти винаги се образува топчица, която за разлика от топчиците на вълната и казеиновите влакна е твърда и не се разтрошава при притискане между пръстите.
Когато резултатите от пробата чрез изгаряне на влакната са съмнителни, необходимо е да се изследват химически малки проби от вътъка и основата. Това изследване се състои в обработване на пробите с различни вещества, които са общодостъпни и могат да ее закупят от аптеките или от специализираните магазини.
Източник: polezno.info