Боядисване на тавани и стени
Преди да започне боядисването, всички повредени и изкъртени места, дупки и пукнатини по тавана и стените трябва да се запушат с гипсов разтвор или с варо-пясъчен хоросан, а старият пласт да се измие с четка и сапунен разтвор.
Жилището по правило се боядисва веднаж на две години, но ако в него живеят повече хора или семейството има малки деца, добре е това да се прави всяка година. След като се набавят и приготвят всички необходими материали и съоръжения, трябва да се свалят завесите и пердетата, да се съберат и опаковат по-дребните предмети, да се извадят от стените всички ненужни гвоздеи и да се запълнят и измажат всички дупки и цепнатини с гипс или варов разтвор. Добре е предварително да се поставят дюбели за окачване на разни предмети. По-леките неща, като столове, малки масички, телевизори и др., трябва да се пренесат в друго помещение, а по-тежките мебели (гардероби, шкафове и др.) да се преместят в средата на помещението и да се покрият с одеяла, върху които се поставя дебела хартия или полиетиленови листове. Подът трябва да се посипе обилно с дървени стърготини или да се покрие с вестници, полиетиленово платно или друга материя.
Таванът се измива с вода, като се използува някоя стара четка. Ако старият пласт боя е много дебел, той трябва да се измие още веднъж, а ако се налага — да се изстърже и с шпатула. Докато таванът съхне, стените също се измиват с топла вода и ако е необходимо, се изстъргват, докато са още влажни. Ако стените са били облепени с тапети, които трябва да се сменят, те се намокрят с четка, потопена в топла вода, след което се отлепят с шпатулата. След снемането на тапетите трябва да се подготви основата на стената. Тази операция не бива да се подценява, тъй като нито доброто боядисване, нито новите тапети биха могли да закрият повредите в мазилката, колкото и грижливо да са поставени.
Източник: polezno.info