Основни насоки при подреждане и аранжиране на официална маса
Известно е, че добрият вкус на яденето се допълва от обстановката на масата за хранене.
Ако масата се украсява с клонки, те се поставят непосредствено преди сервирането, за да не загубят своята свежест.
Масата се покрива с добре изгладена бяла покривка, средният и ръб трябва да минава през средата на масата, а средната кръстовка на ръбовете - в центъра на масата. Под бялата покривка се поставя покривка от мека тъкан, която има задачата да смекчава поставянето на приборите върху масата. Ако не е бяла, покривката на масата трябва да хармонира с цветовете на салфетките, приборите, чиниите и чашите. Цветът на покривката, на салфетките и чиниите трябва да хармонира с цвета на масата.
Стилът на приборите, на чиниите и на чашите трябва да е единен. Различия не бива да се допускат. Много е важно приборите да бъдат добре изчистени, да имат блясък и да отразяват светлината. Същото важи и за помощните съдове - чинийките за масло и горчица, солници, пиперници и др.
Свещниците, ако се поставят, също трябва да бъдат идеално чисти и бляскави, най-вече да не капят.
Един пълен комплект от прибори за хранене на човек трябва да включва следното:
- Плитка чиния за подложка, в която е поставена семпло сгъната салфетка.
- Чинията за супа се донася, когато гостите седнат на масата.
- Нож за рязане на месо. Поставя се отдясно на чинията за подложка, и то с острието към нея.
- Нож за риба. Поставя се отдясно на обикновения нож.
- Лъжица за супа. Поставя се отдясно на ножа за рибата.
- Вилица за маслини или пъпеш.
- Вилица за ядене. Поставя се отляво на чинията.
- Вилица за риба. Поставя се отляво на вилицата за ядене.
- Нож и виличка (или само лъжичка) за десерта.
- Съдинка за масло. Поставя се на реда на чашите от лявата им страна.
- Ножче за масло. Поставя се върху съдинката за масло.
- Чаша за шампанско вино. Поставя се от дясно на съдинката за масло.
- Чаша за вода. Поставя се от дясно на чашата за шампанско.
- Чаша за червено вино. Поставя се от дясно на чашата за вода.
- Чаша за бяло вино. Поставя се от дясно на чашата за червено вино.
Естествено приборите се поставят в зависимост от менюто и напитките.
Ликьорът и кафето се сервират след ядене, и то в друг салон, поради което чашки за ликьор и кафе нямат място на масата. Всички ликьори и алкохоли се сервират в оригиналните им бутилки.
Украсата на масата демонстрира и вниманието, което се отдава на гостите. Това е и първото впечатление, което ще остане у гостите до края на обеда или вечерята. Украсата обаче не трябва да затруднява движенията на гостите и сервитьорите при сервирането. Между гостите трябва да има достатъчно място, а масата да бъде достатъчно широка и удобна за поставяне на допълнителни прибори, като солници, пиперници и др., които не бива да бъдат безразборно поставени между другите прибори.
Подредената маса се украсява с живи цветя, които се поставят в невисока ваза на средата на масата. Ако са клончета - поставят се върху покривката, така че да не се смесват с приборите, но добре да се виждат. Ако масата е дълга, вазите с цветя могат да бъдат 2 или 3, като се разполагат по средната линия на масата.
Прието е, когато вечерята или обедът е в чест на малко момченце, масата да се украсява със сини цветя, а за малко момиченце - с бели цветя. Цветята не трябва да са силно ухаещи, тъй като, според някои, от това се губи задушевността на масата, а според други (и това е по-важно), такива цветя отнемат възможността да се почувства аромата на ястията.
Преди сервирането на десерта на гостите се поднасят специални малки купички с топла вода, за измиване на пръстите на ръцете. Водата може леко да се ароматизира с розова есенция.
Основната цел на подреждането на масата е удобството, спретнатостта и приятният вид на масата за хранене. За официални обеди и вечери това не само е необходимо, а е задължително, но във всеки друг отделен случай масата се подрежда и украсява по вкуса и възможностите на домакинята.
Нацко Сотиров
Източник: receptibg.com