Мебелите
За да не ги нападне дървояд, изтривайте ги от време на време със смес от равни части амоняк и терпентин.
- петната от вода по политурата, опитайте да почистите като ги посипете с пепел от цигара и след това ги изтриете с обгорена над пламък коркова тапа. Друг начин: натопете влажна кърпа в утайка от кафе и изтрийте петното. След това излъскайте мястото с мека фланелена кърпа. ако е необходимо, повторете.
- от време на време, бършете полираните мебели с кърпа, натопена в препарат за полиране.
- петна върху лакираните мебели можете да почистите, като ги изтриете с кърпа, натопена в топло прясно мляко. След това ги избършете с мека кърпа, натопена в малко зехтин.
- черните дървени мебели почистете с равни части зехтин, ленено масло и спирт.
- тапицираните с кадифе или плюш мебели минете първо с прахосмукачка, а след това избършете тапицерията с намокрена и добре изцедена гюдерия.
- ако в някой шкаф, се е появила миризма на плесен, поставете в него съд с негасена вар. От време на време я подменяйте, докато миризмата изчезне. След това сложете торбичка от тензух, напълнена с лавандулов цвят или изушена мента.
За да почистите и освежите мебели, тапицирани с естествена кожа:
- направете смес от 1 част оцет и 3 части олио и търкайте енергично с кръгови движения. След 1 час изтрийте със суха кърпа.
- изтрийте ги с мека кърпа, натопена в сок от портокал, а след това със суха вълнена кърпа.
- намажете тапицерията с пяна от разбит белтък. Тя ще върне естествения блясък на кожата.
- изтрийте ги с памучна кърпа, натопена в неварено мляко. То не само почиства, а дава и блясък и подновява кожата, особенно ако е светла.