Отново за петната..........
Петна от плодови сокове или плодове се почистват по следния начин : разтворете в литър хладка вода 3г фин перилен препарат. С този разтвор напръскайте петната. При упоритите петна поставете 10% лимонена киселина в продължение на десетина минути.
Светлите кожени ръкавици се чистят най-добре с, като ги намажете с бензин и ги поръсите с талк. Ако е необходимо повторете процедурата.
Зацапвания от ръжда могат да се изчистят по няколко начина. Много ефикасно с 10% -тов разтвор на оксалова киселина. Материята трябва обилно да се изпере със студена вода.Успешно може да се използва и лимонена киселина на прах, с която се просъва навлажненото петно и се трие. Пак изплакнете със студена вода.
Ако нямате нито едно от двете, вземете парче лимон, обвийте го в марля и го притеснете към петното с топла ютия.Още един начин за почистване на ръждиви петна е използването на оцет. Приготвя се разтвор от 1 чаша вода и 2 супени лъжици оцет и се загрява в емайлиран съд до кипене. В този горещ разтвор се потапя замърсения участък от дрехата или материята. Държи се 3-5 минути и след това се изплаква обилно със студена вода, в която е добавен амоняк/10% -ен амоняк на 2 л вода/.
Ако бялата покривка за хранене е изцапана с мазни петна от салца, потопете за по-дълго в съд с вода и квас. Разтъркайте петната със сместа и след като покисне достатъчно, изперете.
Памучни, вълнени и копринени тъкани, зацапани с мастило, се почистват по следния начин : под петната се поставя парче попивателна хартия, а от горната страна се търка с лимонова кора или с тампон, напоен в топло несварено прясно мляко.
Петна от олио и оцет ще премахнете, като ги намажете с каша от настърган сапун, две части терпентин и една част амоняк. След като престои 10-15 минути, изперете.