Червено вино срещу простуда
В сезона на грипа и простудите виното се превръща в незаменимо лекарство. При първите симптоми (хрема, слабост, но все още нормална температура) се препоръчва червено вино, приготвено по следния начин: на една чаша се прибавят 30 г захар, 1-2 карамфилчета, малко парче канела и виното се кипва за 2-3 мин. Може да се ароматизира с резенчета лимон, ябълка, портокал. Пие се горещо, бавно, на малки глътки.
Наричат червеното вино още “женско”. Причината е, че дамите по-често от мъжете страдат от анемии, а червеното вино повишава хемоглобина. То се препоръчва и при разстроен стомах – но не повече от 50 мл. Страдащите от запек обаче трябва да наблегнат на бялото вино – също по 50 мл. При намалена моторна функция на стомаха особено полезно е ябълковото. Но запомнете, че за лечение не трябва да се използват готови вина, съдържащи ароматизатори, оцветители и консерванти. Целебно е домашното винце.
Водката също може да послужи като лечебно-профилактично средство. Например, вечер, когато се приберете у дома премръзнали, може да пийнете – но не цяла чаша, а само 20-25 мл.
Академик Е. Чазов препоръчва против атеросклероза всяка вечер да се пият по 25 мл алкохол. За тези, които са готови с радост да приемат съвета му, трябва да кажем, че известният кардиолог прилага тази терапия със строг режим на рационално хранене и при отсъствието на тютюнопушене.
Портвайнът помага за добър сън. Конякът, обратното, има тонизиращо действие, затова е подходящ за хора с понижен жизнен тонус, придружен от хипотония. Ако рядко изпадате в такова състояние, то лечебната доза коняк за вас е 25 мл, приета еднократно – в момента на неразположението. Когато обаче постоянно сте с ниско кръвно налягане, трябва да проведете лечението в продължение на 2-3 седмици, но вече при силно намалена доза – 1 чаена лъжичка, добавена в чая.
Конякът се смята и за ефикасно средство за укрепване на венците. За профилактика на пародонтозата може веднъж дневно да плакнете устата с коняк, а дали след това ще го глътнете или не, си е ваша работа.