Ако влезете в кожата на партньора си, ще избегнете кавгите
Той и тя сами. Той – мрачен, тя – тревожна. Той се притеснява, че остава без работа. Тя се чуди с какво не му е угодила и дали не си е намерил любовница. А много по-лесно е да се питат: “Какво ти е?”.
Такива недоразумения в общуването с най-близкия човек са доста чести. Дължат се на разминаване между онова, което очакваме от партньора, и онова, което получаваме.
Тогава мнозина се питат, как да отгатнат чувствата и мислите на човек срещу тях. Защо понякога имаме усещането, че не владеем отношенията си?
Обикновено търсим партньор, съгласен с нашата оценка. Но често, макар неосъзнато, попадаме на човек, който прилича на нас по това, което се опитваме да прикрием.
Необходимостта от прикриване ни кара да внимаваме за поведението и имиджа си. Това води до напрежение да не би да изпуснем някоя “лоша” емоция. Всичко това влияе на отношенията ни с партньора. В резултат ние:
- трудно разбираме неговото/нейното състояние и не можем да четем думите;
- чудим се защо се държи странно
- сигурни сме, че каквито са нашите чувства, такива са и неговите/нейните;
- трудно допускаме, че поведението може да е резултат от фактори, които нямат нищо общо с нас. На тази основа развихряме фантазиите си и си мислим какво ли не.
- Не се замисляме нито за миг, че другите очи виждат различно и тълкуват различно една и съща ситуация или поведение
- Толкова сме сигурни, че партньорът ни е като нас, че очакваме да отгатва чувствата ни.
При тази игра на криеница често се допускат грешни реакции. Това ни ядосва и започваме да търсим начини за наказание. Затова е важно партньорите да не крият емоциите си, да не се страхуват да споделят и да се саморазкриват. Това няма да накърни образа и самочувствието им. Споделянето на чувствата помага да се научим да ги контролираме. Откриването между партньорите сближава, помага да разберем, че не сме сами с чувствата си.