Мъжете изпитват необходимост да лъжат!
Как ли не самата невинност! Той сваля звезди от небето, защото сам не е наясно със света на чувствата си. Психолози разкриват как да разпознаете лъжите му и да реагирате адекватно.
Той гледа като света вода ненапита: сините му очи са като планински езера след пролетен дъжд, сбърчил е чело с невинния израз на дакел, а устните му са извити в ангелска усмивка. И все пак Вие знаете със сигурност: “Той лъже та се къса!” За пореден път.
“Мъжка дума’’- този израз, достигнал до нас от векове, за съжаление не е верен. Поне така твърди д-р Петер Щигнитц, основател на ментологията, науката за лъжата. Всички хора системно манипулират реалността - повече или по-малко. “Само че мъжете лъжат около 20% повече от жените”, открил виенският психолог. Феноменът Пинокио се среща във всички социални слоеве и възрастови групи. “Силният пол често реагира двърде слабо, когато трябва да изяснява чувствата си и да поема отговорностите си”, разяснява ментологът Щигнитц, “за разлика от жените, чиито подход към вътрешния емоционален свят е по-освободен.” Тъй като мъжете по-често и по-бързо блокират, те се крият зад една лъжа, замазват, преиначават - къде спонтанно, къде стратегически обмислено. Или подхвърлят периодично части от пъзела на реалноста. Бели лъжи, така американски експерти наричат тази тактика - на малки стъпки да се достига желаната цел. В каква светлина се показва г-н Мюнхаузен: “Лъжите придават на мъжете един недосегаем образ”, твърди Дори Холандер, авторка на книгата “Лъжите на мъжете”, на базата на дългогодишни изследвания в тази област. “По този начин те се чувстват по-сигурни и по-добре”. При това според американската психоложка те не свързват лъжите с емоции както жените.
“Те лъготят……..” , знае също и д-р Анжелика Фаас, семеен психолог от Хамбург, “като много бързо сменят темите”.
Типичен пример за поведение на мъж, който лъже: Жена му подхвърля, че той е бил видян с друга жена в един японски ресторант. Вместо той просто да потвърди, че е отишъл да похапне с новата (атрактивна) колежка, започва монолог, който се разпростира от суровата риба до японската борса. Със тази смяна на посоката той се опитва да се измъкне от темата, докато партньорката му капитулира.
“Често мъжът чрез лъжата се опитва да изпрати някакъв сигнал”, казва д-р Фаас. Но къкъв? Съвсем не е трудно да се надникне зад фасадата от лъжи. Ако успеете да разгадаете посланията, можете да реагирате адекватно, от което вашата връзка да спечели.
Един пример за често срещана мъжка лъжа показва как функционира това.
Борба за свободна територия: Той се чувства под натиск.
“Каквооо? Изобщо не съм пил! Бях да спортувам!”
Все същата игра: Той се прибира от работа, преоблича се набързо и отива “да спортува”. В повечето случаи се връща леко спиртосан, прилично окаден и всъщност годен единствено за сън. Че е бил (съвсем очевидно) в някоя кръчма, той категорично отрича. Неговият мотив: Стремеж за свобода. “Много мъже не се осмеляват ясно да изразят, че имат нужда от повече собствено пространство. Те търсят възможно най-безконфликтния начин за своето моментно освобождаване”, обяснява д-р Фаас. Тази безобидна причина става алиби за всички възможни - често съвсем невинни - дейности.