За вашият брак има надежда
По традиция, когато между една жена и един мъж, които са семейство, има борби, неразбирателства, липса на общи интереси, или се изправят срещу предизвикателството на несъвместимите харатери, първоначалният инстинкт на всеки от двамата е да бяга, като се оправдава пред себе си, разсъждавайки: „няма начин да се получи нещо, просто сме твърде различни”. В "Новата близост", Джудит и Джим представят една съвсем различна гледна точка, като хвърлят светлина върху факта, че именно в дълбините на същите тези различия лежи и очаква своето откриване най-големият потенциал за истинска любов.
С помощта на посвещение, смелост и готовност да замените застоялите, несъзнателни модели на поведение със свежи, здравословни решения, може да се научите да преобразявате различията в катализатори за растеж, а не в суровина за съкрушени сърца.
Един от похватите, които Джудит и Джим съветват да практикуваме, се нарича „съзнателна изобретателност” – процес от девет стъпки, които имат за цел да ви помогнат да разрешавате конфликтите си, вместо да бягате от тях. Целта е да съ-творите и откриете нов начин да бъдете заедно, решение, което да удовлетвори и двама ви. Затова всеки от вас трябва да изговори своята половина от проблема, а след това почтително и с искрено любопитство да изслуша гледната точка на своя партньор.
1. Дефинирайте въпроса – изразете вярно и колкото е възможно по-подробно какво ви смущава.
2. Почувствайте чувствата си – почувствайте и колкото е възможно по-искрено и открито предайте с думи своите чувства, в мига когато ги усещате.
3. Помнете, че ви е грижа – не забравяйте, че постоянните взаимоотношения са мозайка, съставена от много частици, и вашият партньор, и взаимоотношенията ви с него, не може да се изчерпат само с един единствен проблем, колкото и голям да е той.
4. Пазете се от вътрешен саботаж – не изпускайте от поглед нищо, което става във вас по време на търкания във взаимоотношенията ви и не допускайте старите ви отрицателни модели на поведение да потопят настоящия миг.
5. Променяйте становищата си – признайте факта, че всеки въпрос може да се разбира и интерпретира по множество начини, иначе ще продължите да си стоите в своя коловоз, а с всеки следващ конфликт ще се окопавате още по-дълбоко.
6. Поемете лична отговорност – запитайте се по какъв начин или начини допринасяте за ситуацията, която ви безпокои. Много рядко, ако изобщо някога, в една постоянна връзка се появяват трудности, които не са били следствие и на двамата партньори.
7. Помнете, че вашият партньор не сте вие – втълпете си в съзнанието и проумейте, че вие и вашият партньор сте различни личности. Разрешението на конфликтите ви ще зачита различията помежду ви само тогава когато и двамата намирате начин да се поставите на мястото на другия, и неговата гледна точка.
8. Бъдете съзнателно изобретателни – не изпускайте другия от съзнанието си, както искате и спрямо вас да правят. Признавайте и ценете опита на другия, особено в това отношение, в което се различава от вас.
9. Търсете взаимни разрешения – когато търсите някакво разрешение, не забравяйте, че сте две различни личности и разрешението ви трябва да разкрива взаимността, а не изключващото качество на едната или другата гледна точка. Решението не опира до това кой ще спечели, а се корени в процеса на уважение и близост, растеж и появяване.
Пазете се от тъй опасното убеждение, че ако имате проблеми с партньора си, това означава, че връзката ви се клати. По-скоро означава, че взаимоотношенията ви се нуждаят от настройка и смяна на маслото. Само във фантастичните романси всичко върви гладко, без внимание, грижа и промени.
Източник: moetosemeistvo.bg