Романтиката свършва, щом чуете Менделсон
“... И заживяха щастливо до края на дните си.” Така завършват за съжаление само приказките. В действителния живот се иска мъдрост, търпение и куп други качества, за да се постигне що годе брачна хармония. А дамите все още свързват женитбата с много романтични представи. Те мислят, че ще бъдат ухажвани от съпруга си вечно и всичко ще върви по мед и масло. Семейното всекидневие обаче изглежда съвсем другояче. Щом чуете Менделсон, свалете розовите очила, съветва испанската сексоложка д-р Емилия Рос. Тя изтъква няколко правила, с които особено жените би трябвало да се съобразяват, когато решат да минат под венчилото.
Бракът е финансов договор
Звучи грубо, но контролът над финансите е най-важното условие за запазването на добрите отношения. Когато се появят децата, съпрузите се карат най-често заради пари. Единственото, което помага, е ясният и прецизен договор – колко пари има в семейството и как ще се разпределят. Отделните “каси” също не са лошо решение – защо тя вечно да проси пари за фризьор, а той – за бира с приятелите?
Страстта отминава с времето
Страстта не е чак толкова важна за запазването на брака. Дългогодишните двойки, макар да са преживели страстта в отношенията си, са по-щастливи и в сексуален план, отколкото тези, които сменят често партньорите си. Изследванията показват, че врагове на желанието за секс са телевизията и голотата. Когато вечер седите до късно пред екрана или често се разхождате голи у дома, не се надявайте да възбудите половинката си. На мъжете действа еротичното усещане, че трябва да преодолеят съпротивление от страна на жената, да я покорят. Затова предпочитат сами да я разсъбличат.
Проблемите са неизбежни
Специалистите са единодушни, че когато сериозните конфликти не се решават, браковете се разпадат. Зад отчуждението се крие неспособността да се разговаря по проблемите – те обикновенно се заобикалят като минно поле, докато не се стигне до експлозия. Един съвет: мъжете не обичат безконечните разговори, а кратките и ясните. Освен това избягвайте обобщенията (“Ти винаги...), или скептични забележки (“Но ти не си от тия...). Разговорите са ефикасни само, когато се говори по конкретен повод.
Жената да не се превръща в слугиня
Браковете, в които и двамата съпрузи работят са по-трайни. Жената е тази, която обикновено се отрича от кариерата си, за да се посвети на мъжа и децата, и често е неудовлеторена. Имиджът на съвременната дама е далеч от нейния някогашен слугински образ. Затова е добре тя да има някакви задължения извън дома, макар това да и се плаща символично.
Не пренебрегвайте приятелите
Това звучи като нещо, което се подразбира от само себе си. Но дамите са по-склонни да забравят притяелите си заради съпруга и новите си задължения. Особено ако той не ги харесва. Това е грешка. Задръжте своите приятели и приятелки, дори ако те не се харесват на вашия мъж. Трябва да имате връзки, в които да не му позволявате да ви се меси. Той не е длъжен да обича нито роднините ви, нито близките ви, както и вие неговите, но измислете компромисен вариант – срещайте се с тях поотделно. И се въздържайте от критика и подигравки.
Детето промена ролите
Децата носят щастие, но и много проблеми. Особено първородните. Мъжът за пръв път е принуден да дели с някого привързаността и вниманието на жена си и често пъти е недоволен от това. Той се чувства излишен и с по-малък авторитет. Свободното време на съпругата му намалява, а задълженията и растат. И в секса се появява пауза. Често тези проблеми се подценяват. Но тъй като майката няма къде да бяга, е добре преди нещата да се задълбочат, да се потърси разумно решение. В случая мъжът трябва да проявява по-голямо разбиране.
Запазете относителна свобода
Всеки партньор се нуждае от дистанция. Браковете, при които партньорите имат своя отделна стая, са по трайни, защото всеки се нуждае от място за уединение. Там, където това не е възможно, всеки трябва да има свое кътче. Двамата обвързани съпрузи не бива да се чувстват като в клопка, а да имат известна свобода.