ЖЕНИТЕ- ЛОВЦИ НА МАМУТИ!?
Във всяка книга и филм за първобитните хора очарователните пещерни жени берат цветя, шият дрехи от кожи и с писъци бягат от съблезъби тигри и динозаври. Трудната работа, разбира се, остава за първобитните мъжаги. Само, че всичко е било точно обратното.
Днес учените установиха, че билиони години преди нашата ера, не мъжете, а техните бойни приятелки са правели засади на мамутите и са ги удряли с каменните си брадви. Сегашният силен пол тогава е бил слаб и хилав.
Отдавна търсех доказателства за тази хипотеза- казва американската археоложка Олга Софър, която води разкопки в чешки пещери, където някога са живеели нашите далечни прадеди.- Тази мисъл ми хрумна, заради “Черната Венере”, която е открита през 1924 година.
Винаги съм мислила, че това мощно женско тяло говори повече за борбената натура на модела, отколкото за пазителката на семейното огнище.
Във вкаменената глина са намерени следи от мрежи. Това означава, че хората от каменната ера са можели да ги плетат. Но по- важно е друго нещо- наоколо имало следи от човешки ръце и най- вече на жени.
Осмеляваме се да твърдим, че този , който е плел мрежите, сам е отивал да лови с тях зверове и риба- продължава г- жа Софър. – А след това откритията ни връхлетяваха едно след друго. И стана ясно, че не жените са помагали на съпрузите си в лова на мамути, а те са били главните ловци- мъжете са им помагали.
Пещерните хора са правели статуи от зъбите на мамутите единствено с религиозни цели. И тъй като в гробовете се срещат статуетки на жени, може да се стигне до извода, че женският пол е бил по- силен и по- умен. И мъжете не са били допускани да решаването на важните първобитни проблеми.
Много по- късно, чак когато матриархатът достига разцвета си, прекрасните жени, избили всички мамути и носорози, си позволили да се поотпуснат и загубили някогашната си сила. За съжаление завинаги.
А мъжете, разбира се, побързали да се възползват от това.