Красота

Витамини и кожа



Витамините са биологичноактивни вещества с най-разнообразна химична структура, необходими в минимални количества за жизнените функции на организма.
Рационалното и пълноценно хранене, включващо разнообразие от плодове, мляко и зеленчуци, доставят необходимите микроелементи и витамини.
Козметичните продукти като лосиони, кремове и маски доставят също витамини, този път локално, на място.Затова купувайки си козметични продукти, трябва да се интересуваме за техния витаминен състав. Обикновено той се отбелязва на опаковката. Днес няма качествен крем или лосион, който да не съдържа витамини.
Витамин В1 – съдържа се в люспите на ориза, житните и бобови растения, месото, черния дроб и яйцата. При недостиг на витамин В1 се появява лесна раздразнителност на кожата, психическа и физическа умора. Могат да се наблюдават възпаление на венците, устните и езика, както и отоци по кожата. Витамин В1 укрепва устойчивостта на лигавицата на кожата спрямо микробите.
Витамин В2 (рибофлавин) – съдържа се в бирената и хлебната мая, зърнените храни, млякото, яйцата. При хиповитаминоза се наблюдават язви в ъглите на устата, засилено вроговяване на кожата, възпаление, сухота и напукване с лющене на устните, езика и кожата.
Витамин В3 (пантотенова киселина) – задължително влизаща в състава на съвременните кремове. Съдържа се в зелените растения, дрождите, пшеницата, фъстъците и спанака. Участва в синтеза на кортикостероидните хормони и при недоимък забавя растежа на косите, ноктите, кожата, както и на целия организъм.
Лесно настъпва физическа и умствена умора. При липсата на витамин РР се развива болестта пелагра (грапава кожа). Кожата става суха като пергамент.
Витамин С (аскорбинова киселина) – намира се във всички плодове и зеленчуци и най-много в шипките, лимоните, портокалите, млякото и картофите. Участва в синтеза на колаген, на който се дължи еластичността на кожата. При липса на витамин С се появява болестта скорбут – капилярите стават чупливи, явяват се кръвоизливи по кожата и лигавицата.
Витамин А (ретинол) – съдържа се в млякото, маслото, рибеното масло, яйчения жълтък, морковите, доматите, шипките и др. Той тонизира епитела на кожата, регулира растежа на организма и формирането на зъбите. Поддържа остротата на зрението, влиза в задължителния състав на съвременните козметични продукти.
Витамин Д – образува се в кожата при облъчване с ултравиолетови лъчи. Съдържа се в черния дроб, млякото, кравето масло, жълтъка на яйцата. Той е изключително важен за минерализацията на зъбите, както и за пигментообразуването в кожата. Влиза в състава на някои козметични продукти.
Витамин Е (токоферол) – нарича се витамин на младостта и плодовитостта . Той е антистерилитетен фактор. Изолира се от пшенични кълнове и растителни масла. Съдържа се в житните растения, фъстъците, магданоза, тиквените семки, марулята и спанака. Регулира нормалното развитие и функция на епитела на кожата и половите жлези. Има значение за поддържане на тонуса на мускулите и е задължителен за всички козметични продукти.
Изпратено на 2/26/2001 от Анонимен. Прочетено 3207 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



9/2/2013
Как да се гримира една тийнейджърка

8/19/2013
Тревожният косопад

7/12/2013
Митове за слънчевата защита

11/23/2012
Подпухнали очи – никога повече

11/12/2012
Как да избелим бързо зъбите си

1. Отслабване (156264)

2. 7 начина да се справите с космите (125237)

3. Тибетска рецепта на младостта (84971)

4. Пощадете косите си! (80947)

5. Няколко трика за добра форма (69480)

Отслабване

Тибетска рецепта на младостта

Няколко трика за добра форма

7 начина да се справите с космите

Нека и косата ви бъде красива