Тайната на портокаловата кожа е една, решенията на проблема – много
Целулитът изисква всекидневни жертви и пълна промяна на начина на живот. Но преди да започнете войната с него, изработете си стройна стратегия и се въоръжете с постоянство.
Какво е известно за това неприятно явление? Девет жени от десет откриват неприятните релефни бучки по тялото си. Някои лекари смятат, че такова заболяване не съществува. Самата дума “целулит” е измислена от изобретателен специалист по маркетинг, за да продава по-успешно кремовете си за заглаждане на портокаловата кожа.
Но нас не ни вълнуват теориите, а собствената ни стройна фигура. И фактът, че от целулит никой още не е умрял, е съвсем слаба утеха, когато открием хълмчетата по бедрата си. Казват, че красотата изисква жертви. Целулитът пък иска постоянни, всекидневни жертви. Той не е болест, а идва от начина ни на живот. И за да постигнем успех в титаничната битка, трябва да го променим изцяло.
Казано с прости думи целулитът е сгъстяване на масти, разположени непосредствено под кожата. Влакната колаген, съединяващи кожата с вътрешната тъкан, с времето се разтягат. И даже най-малкото натрупване на подкожни мазнини става видимо с просто око. Но целулитът не е спътник само на пълните дами. И слабите не са пощадени. Цялата работа е в обмяната на веществата. Проблемът започва с натрупването на токсини. При нормална работа на храносмилателната и отделителната системи отровите бързо се изхвърлят от организма. Там, където обмяната е забавена, продуктите на разпадането се натрупват по-бързо, и лимфата не успява да ги отдели.
Коварна роля играят и женските полови хормони – естрогените. Те пренасят отпадъчните вещества от жизнено важните органи до там, където няма да са опасни за организма. По ирония на съдбата това са точно тези части от тялото, на които ние особено държим – бедрата, талията... Мазнината, пълна с токсини, се натрупва и уплътнява, стените на клетките стават нееластични и достъпът до тях – все по труден.
Живот без целулит
Една от причините за целулита е застояването на кръвта и слабостта на кръвоносните съдове. Значи трябва да се погрижим за краката си. Неслучайно лекарите ги наричат “второто сърце”. От доброто кръвообращение във вените на краката зависи движението на кръвта по целия организъм. Ако ви се налага дълго да стоите или седите, правете гимнастика за раздвижване: застанете на пръсти и после рязко се отпуснете на пода (3-5 мин.). Постойте известно време с крак, повдигнат на облегалката на стола. Ходете 5 мин. на пети. Рядко носете обувки с високи токове и стягащи чорапи, за които се твърди, че са срещу целулит.
Разработете си стратегия навреме, даже и да нямате намерение да воювате с целулита:
· Правилното хранене. Спорт: Сутрешното поддтичване до работата не е достатъчно. Диета без занимания със спорт е безполезна и даже опасна: организмът реагира на нея със забавяне на обмяната на веществата, а това води до целулит.
· Здрав сън и борба със стреса.
· Отказ от цигарите и алкохола.
· Витаминотерапия, хранителни добавки, хомеопатия.
· Масаж, козметични антицелулитни средства. Корекция на фигурата с антицелулитни апарати.
Лимон и 100 литра море
Едно от най-евтините средства за борба с целулита е лимоновото масло. Разтрийте проблемните зони с масажна ръкавица под душа. Разтворете във ваната 1 кг морска сол и прибавете 4-5 капки лимоново масло и се наслаждавайте 20 мин. След това втрийте антицелулитен гел. Почивката край морето е отлично средство срещу портокаловата кожа. Но в най-добрия случай сте там 1-2 седмици през лятото. Затова доведете морето в дома си. Разтворете във вана с вода (38 градуса) 40 г сухи водорасли или 100 г морски соли с водорасли (продават се в аптеките и в козметичните магазини). Потопете се за 20 мин., след това облечете халат и почивайте още 20. Едва след това вземете хладък душ и втрийте антицелулитен гел.
Антицелулитна кухня
Едно е безспорно – ние ядем излишно много мазнини, солени и сладки храни. Естествено, прекомерната консумация на мазнини води до увеличаване на подкожните тлъстини. Но съвсем да се откажем от тях е вредно. Точно мазнините складират необходимите за организма витамини, отговарят за еластичността на ставите и връзките, защитават вътрешните органи. Но незаменими за организма ни са само полиненаситните мастни киселини (основният им източник е нерафинираното растително олио), а те не водят до образуване на целулит.
Захарта обаче, нищо че е лесно усвоима, е ненужен и вреден разкош. Основният виновник за задържане на вода в организма, винаги съпровождаща появата на целулит, е солта. Излишният натрий (от обикновената готварска сол) води до нарушение на електролитния баланс, а това е още една причина за появата на портокалова кожа.
Първият и основен принцип на антицелулитната кухня е – забравете за готовите ястия за бързо приготвяне. Всевъзможните пици, кифлички, банички, бульони, готови супи съдържат излишни количества мазнини, соли и химични добавки, дори и да са приготвени от екологични продукти. Когато протегнете ръка към тях, бързо я отклонете към замразените зеленчуци. Те също се приготвят бързо, а по съдържание на витамини и влакнини не отстъпват на пресните. А ето и още няколко полезни съвета:
· Ако все пак сте решили да използвате консервирани зеленчуци или риба, измийте ги с течаща вода, за да отделите част от солта и химичните съединения.
· Ако не можете съвсем да се откажете от захарта, опитайте да я замените с мед – той е по малко калоричен и съдържа полезни вещества.
· Яжте 5-6 пъти на ден малки порции – така по-пълно ще преработвате храната и ще контролирате апетита си.
· Не яжте месо (без мазнини) по-често от два пъти в седмицата. През останалите дни си доставяйте белтъчини от риба, соя и млечни продукти.
· Преди приготвяне, накисвайте месото за половин час в студена вода, за да се обезкърви. Това ще помогне да се отделят поне малко от химичните съединения в него – от антибиотици и хормони от кръвта, а също и консерванти.
· Махайте кожата и мазнините от птичето месо.