Майстор вкъщи
Повечето хора вече са направили ремонтите през лятото. И през есента не е късно да сваршите това, още повече, няма да ви морят горещини.
Блесне ли силно слънцето, първом се виждат грозотата на остарелите и зацапани тапети. Ако сте решили да ги сменяте, трябва внимателно да се заемете със свалянето на старите. Но първо “тествайте” стената, за да сте сигурни, че току-що купените ще са здраво залепени независимо дали ще са върху мазилка или върху предишните. Намокрете един участък и щом водата пада на капки, значи че тапетът слабо я всмуква. Това е сигнал, че върху новия ще се появят мехури. Ето защо най-напред обработете с грунд или нанесете тънък слой лепило. Когато повърхността е доста мека при натискане с нокът, краищата на тапетите бързо ще се разлепят. И в този случай отново ще ви помогне грундът.
Щом тапетите са няколко пласта, най-напред “разрошете” стената със специален валяк с тънки пирончета или игли. После я намокрете основно с разтвор от перилен препарат и вода със стара четка за дрехи. Оставете да действа поне 15 минути и с две ръце издърпайте силно наслоените хартии. Имате ли специален уред или приставка към прахосмукачката, навлажнете тапетите с пара.
За да поставите правилно тапетите, ви е нужна голяма линия. Реденето се започва винаги от прозореца, а лепенето от средата на тапета като притискате към стената с широка мека четка или кърпа. Вътрешните ъгли трябва да се застъпват около 2 см. Работете внимателно около контактите. Изключете напрежението и чак след залепването изрежете с остър нож по контура на контакта.
Различните видове тапети си имат чалъм при залепването. Най-бързо то става при видовете с флис покритие. Те и лесно се свалят, решите ли да ги сменяте. Художествените със структурна повърхност са идеални за грапави стени. Привличат със здравина, не се късат и разтягат. Малко лепило отива при тапетите с идеално гладка задна повърхност. Те се слагат ръб до ръб. Макар и по-скъпи, най-лесно се поставят релефните и се лепят на стената или върху стари хартии без предварително навлажняване.
Ако тапетите са ви захабени на определена височина от тавана или пода, скрийте петната с декоративен бордюр или фриз отново от хартия. Разпръснати ли са, разкрасете с четка и шаблони.