Ако сте решили да сменяте плочките в банята.....
Колебаете се дали този сезон да не смените плочките в банята или кухнята. Не умувайте дълго, по-добре ги лакирайте и боядисайте. Преди да запретнете ръкави, махнете всички лайсни, огледала, поставки и т.н. Първо почистете повърхността с препарат. Драскотините и дупчиците загладете с шпакла и отново почистете. Върху сухите плочки с мече-гъба нанесете тънък слой задържащ грунд. Чак тогава равномерно положете специалната боя. Ако основната е тъмна, повторете. Важно е при работа да не носите дрехи с влакънца, защото ще полепнат по боята или лака. Изберете ли лака, добре е да е от изкуствена смола, защото покрива чудесно, подсилва цвета и е блестящ. Има един недостатък – при силна дневна светлина бледите тонове пожълтяват. Това не се случва с акрил-лака, който не дразни със задушлива миризма и бързо изсъхва.
Замърсените фуги се обновяват със специално силиконово покритие. Но ако и то е за освежаване, срежете го в горната част на плочката и издърпайте. Остатъците се махат със съответен препарат. Новото покритие се шприцова само след като сте залепили краищата на плочките със скоч, за да не се зацапват. Заглажда се с пръст и тогава се махат лепенките. По същия начин се постъпва със стъклата на прозорците, чиито черчевета се нуждаят от боядисване или лакиране. Но частите предварително се почистват основно с гласпапир, а боята не се нанася дебело.
За да ви спори работата, трябва правилно да изберете нужните ви четки. За лак от изкуствена смола най-подходящи са естествените или китайските. За акрил –основата са космите от изкуствена материя. Плоската форма е за лустро и придаване на прозрачност. Кръглите четки са за всякакви бояджийски дейности, а извитите – само за ъгли. При големите повърхности, като врати например, няма да минете без мечета. Четките се почистват първо с вестник, акрил-лаковете се измиват с вода. Сушат се с космите надолу. Правите ли по-дълга пауза между боядисванията и за през нощта, ги увийте в найлонов плик или алуминиево фолио.