Протеин за запаметяването
“Току що открихме един протеин, който участва в по-краткотрайното и в продължителното запаметяване”. Анонсът е на невробиолози от САЩ. Протеинът на паметта е идентифициран при мишки и мухи. Намира се в ядрото на невроните. Функционира подобно на “прекъсвач”, обясняват учените, но процесът е идентичен и при човека.
В активно състояние протеинът на паметта “отключва” синтеза на други протеини , които “запечатват” спомени чрез създаване на нови връзки (дендрити) между невроните. Обратно, неактивен, въпросният протеин прекъсва производството на същите тези протеини за установяване на невронни връзки и спомените не се фиксират.
По какъв механизъм нашите неврони управляват въздействието на протеина на паметта? С помощта също на протеини, които веднъж го “потискат”, друг път го активизират. Според специалистите потискането или инхибирането на протеина на паметта има за цел да попречи на запаметяването на незначителни детайли и безполезна информация, например разговорите в кафенето. Обратно, когато едно събитие е важно, инхибиторът отстъпва на активатора на протеинът на паметта, с чиято помощ се фиксира информацията в мозъка.