Мъжът има 6 възрасти
Жена, деца и много стрес са истинското щастие за него
Две неща трябва да знаете за мъжете. Първото е, че Уилям Шекспир е сбъркал* - възрастите на мъжа са шест, а не седем. Второ, най-щастливите мъже са най-заетите и подложени на стрес. Когато работата и грижите намалеят, намалява и щастието, а проблемите със здравето растат.
Повечето мъже обаче притежават съставките за щастлив живот. 60% твърдят, че са по-заети, отколкото са били преди 5 години. Почти половината казват, че животът им е по-напрегнат. Резултатът от това е, че две трети от мъжете са щастливи.
Това са изводите от изследване на човешкото поведение в зората на новото хилядолетие, направено от агенция “Минтел” . Оказва се, че най-стресирани са мъжете от възрастта предсемейни самци. Те правят тревожния преход от детето, което плаче и повръща, през сменящия перушината си юноша към влюбения, който “сякаш пещ въздиша”.
На тази възраст приятелите и социалните контакти са много важни. Това означава и да изглеждаш добре облечен ( за 60% от мъжете в тази група), типично по женски да се размотаваш в банята и да пробваш нови тоалетни принадлежности. Почти половината губят там повече от 15 минути всяка сутрин.
Ролята включва още пиене на обилни количества лека бира, избрана, защото е известна марка (44%) или специално предложена (24%), или пък просто защото е “добре да се напиеш” (15%).
Не е изненадващо, че тези момчета обичат да четат списания за мъже и 47% казват, че предпочитат да ходят с компании на шумни места.
Рано или късно “горещия сонет” за лика на някоя госпожица води до следващата възраст, определена от “Минтел” като предсемейни двойки. 88% от мъжете в тази група са по-щастливи, повече от половината са по-здрави и 27% казват, че животът им е по-спокоен.
Това може би се дължи на появата на значимия друг, който носи важни, тънки преимущества като готвене, чистене и пазаруване например. Съотношението на мъжете, поемащи пълна отговорност за която и да е от тези къщни шетни, веднага пада. Тенденцията се запазва и през следващите четири възрасти.
Един съвет за жените. Живейте в грях или още по-добре, омъжете се за разведен. Мъжете са по-склонни да помагат в домакинството, когато живеят с някого извънбрачно. Желанието им да го правят значително нараства, когато се оженят повторно.
Един вторичен продукт от факта да си женен е, че излизането навън става по-маловажно. Тогава идват децата и третата роля –семейните мъже. Шекспир доста е замазал този период. По негово време децата са имали само епизодични роли. Но за модерните татковци първите няколко години като семейни мъже са най-натоварените с работа и най-стресовите в целия им живот. Те обаче са и сред най-доволните. 82% от мъжете с деца под 5-годишна възраст казват, че са по щастливи, отколкото са били преди 5 години.
Разбира се, нещо трябва да изоставят и това е спортуването (под една трета го правят) и диетите (само една четвърт казват, че храненето им е здравословно). По-малко време им остава, за да поддържат външния си вид. Един на всеки 6 определя личния си стил като небрежен. Семейните мъже искат облекло, което лесно се пере, трайно е и издържа на дълго носене – ризи и панталони, които не се гладят.
Недостигът на пари е най-големия проблем на тази възраст. Повече от една трета от мъжете го признават. След това идва образованието – 60% се тревожат за напредъка на своите деца.
Социалният живот е вече с много малко значение. Само един от осем мъже в тази група го смята за важен.
За сносна кръчма се приема тази, в която има детски кът вместо билярд. Твърде скоро обаче децата отказват да ходят със семейството. Когато те станат на 16 години, баща им влиза в четвъртата си роля –мътещият в празно гнездо. Това е златната възраст за семейните двойки. 60% редовно излизат навън заедно. Това е най-високото съотношение от всички групи. Повече от половината обядват или вечерят извън дома си поне веднъж в месеца.
Проблемите с парите свършват. Само четвърт от мъжете в тази група казват, че те не им стигат. Добрият външен вид отново става важен. Акцентът вече е към качествени и луксозни марки.
Животът започва да става по-спокоен за 22% от мъжете в групата. Те казват, че са по-малко заети, отколкото преди 5 години. А 40% са по-малко стресирани. Но щастието започва да намалява и здравето става проблем, който тревожи 60 на сто.
Тази тенденция продължава в следващата възраст, определена от “Минтел”. Когато децата окончателно напуснат дома, родителите им стават следсемейни двойки. Едва половината от мъжете в тази група твърдят, че са по-щастливи, отколкото са били преди 5 години. 25% боледуват сериозно, а 12% сочат, че партньорите им имат проблеми със здравето. Това е Шекспировата шеста възраст “ с очила на носа” и крака, на които джинсите вече не пасват.
Хобито става любимо занимание. Само на 1% им допадат шумните места. По малко от една трета ползват дезодорант. Това дава отговор на един важен въпрос, който децата често задават за дядовците си.
Така се стига до последната от всички сцени –второто детство или следсемейните самци, както “Минтел” ги определя клинически.
В тази група “безмилостният жътвар” – Смъртта, винаги присъства. Един от всеки 8 мъже наскоро е овдовял и един на всеки 5 се тревожи да не загуби приятел.
Оставени да се грижат сами за себе си, мъжете на тази възраст трябва да откриват как да се справят с домакинството. 80% винаги си готвят сами и пазаруват – доста повече, отколкото в останалите възрастови групи.
Обикновено пенсионираните следсемейни самотници са по-склонни в сравнение с всяка друга група да прекарват около 25 минути в банята сутрин. Но пък не ги влекат толкова придатъците на модерния живот: телефон, компютър, афтършейф. Минават и без тях. Повечето твърдят, че животът им е по-малко натоварен и напрегнат, отколкото преди 5 години и само 44% се чувстват щастливи (най-малко от всички групи).
Поуката
Ако искате да избегнете стреса, оттеглете се, откажете се от деца и живейте с родителите си. Но за да изпитате истинско щастие, оженете се и си създайте семейство. Ще имате сума ти време да се възстановите, когато децата излетят от гнездото.
А ето как Шекспир е определил "седемте възрасти" на мъжа!