Как да отглеждаме канарите
Трудности при снасянето
Ако по време на гнезденето женското канарче седи настръхнало и неподвижно, това може да означава, че има трудности при снасянето на яйцата. Може би зрялото яйце, готово за снасяне, не може да премине през клоаката - причините могат да бъдат различни. Нормално образуваното яйце не може да бъде снесено от самката само тогава, когато тя е болна или отслабнала. В извънредни ситуации най-често обаче се случва яйцето да няма черупка, а само яйце с твърда черупка може да натиска мускулатурата на яйцепровода - мекото яйце без черупка не може да го стори. Черупката не се образува обикновенно тогава, когато организмат на самката няма достатъчно калции за образуването и. И прекалено младите самки често имат трудности при снасянето на яйцата.
ВАЖНО! Ако нямате достатъчно опит, отнесете веднага птицата на ветеринарен лекар. Само много опитен селекционер може да си позволи да опитва различни видове помощ.
Предложения за напреднали:
· Включвате инфрачервената светлина.
· С пипета капнете капка олио в клоаката. Често това помага и след около половин час яйцето излиза.
· Много лесно и внимателно масажирайте областа около клоаката. Яйцето без черупка се спуква и практически изтича навън. Обратно - нормално оформеното яйце не трябва да се чупи, тъй като парченцата от черупката могат да причинят вътрешни наранявания.
Как да предотвратим гнезденето?
Обикновенно женските канарчета са готови за гнездене от пролетта до началото на лятото, което прави възможно гнездене 1 -2 на година, също както и при свободно живеещите канари. Изнежените домашни канарчета обаче могат да "изпаднат" от този ритъм и да бъдат готови за гнездене прекалено дълго време. Повече от 2 гнездения за година са много изтощителни за женската птица. В такива случаи трябва да се намесите и да ги предотвратите. Това, разбира се, може да се направи и след първото гнездене, в случай , че не желаете повече малки.
Една от възможностите е да не давате на самката никаква възможност за строеж на гнездо, т.е., да приберете всички материали, необходими за гнездене. Понякога това намалява желанието и да свие гнездо. Много самки, обаче, продължават, като започват да изскубват пера от себе си или от мъжкото канарче. В такъв случай не остава нищо друго, освен да оставите женската птица да построи гнездото и да снесе яйца. После заменяйте всяко снесено яйце с изкуствено. Самката може да мъти тези яйца толкова дълго, колкото пожелае. Накрая махнете гнездото - не трябва да се притеснявате от мисълта, че женското ще претърпи психичски шок и ще тъгува. В дивата природа подобни ситуации се срещат доста често. Снасянето на яйца не е гаранция за отглеждането на потомство, те могат да бъдат и неоплодени.
Какво не трябва да правите? Да подавате медикаменти, които възпрепятстват гнезденето. Първо, те не са много ефикасни и второ - често вредни.