Декоративен плъх.Препоръки за начинаещия
Декоративен плъх
Препоръки за начинаещия *
Въведение:
Декоративен плъх – това е неголям гризач, отличаващ се от другите си съплеменници с удивителна съобразителност, чистоплътност и даже интелект.
За домашно отглеждане се развъждат селекционирани форми на сивия плъх (Rattus norvegicus), които не представляват опасност от разпространение и пренасяне на опасни заболявания върху човека и другите животни!
Не трябва да се взема плъхче, по-младо от 4-6 седмици, защото до тази възраст младото животно е все още зависимо от майката и откъсването му от тези грижи го прави в по-голяма степен податливо на заболявания.
Определянето на пола при възрастен плъх не представлява голяма трудност – мъжките обикновено имат чифт добре забележими тестиси, доста едри по размер.Женските са по-подвижни, любознателни и маркират територията си доста по-рядко.
Жилище:
Най-подходящото място за отглеждане на плъх – това е клетката, с минимален размер - 40/30/40 см (за едно животно), с метални решетки, високо пластмасово дъно и няколко вратички – такива клетки са хигиенични и удобни за експлоатация.
За постеля може да се ползват едрите стърготини от широколистни видове ( най-доброто решение!), мека хартия, сено или натурална котешка тоалетна.Памук и тъкани не трябва да се използват!В клетката се разполага “къщичката” , където животинката ще си почива и спи.Плъховете са много чистоплътни и усърдно се грижат за козината си – често се мият и вчесват.За тоалетна използват определен ъгъл на клетката.
Почистването се извършва в зависимост от степента на замърсяване, големината на клетката и броя на животните – 1 или 2 пъти седмично!
Плъховете са много чувствителни на течение и прегряване.Клетката да се разполага по-далеч от врати, прозорци, отоплителни уреди и пряка слънчева светлина!
Хранене:
Плъховете са невзискателни към храната животни, хранят се 1-2 пъти дневно (добре е храненето да се извършва в определен час!), като се внимава да не се прехранват – предразположени са към затлъстяване!Денонощнтата потребност от храна е средно 30 г, от които 5-7 г зеленчуци.
Дажбата да е разнообразна и да включва както зърнени храни ( основно пшеница, царевица, овес, просо), така и “обичайна храна” – варено месо и риба, различни каши, макарони, варени и сурови зеленчуци, млечни продукти, свежи плодове, ядки, сухар, листа от салата и глухарче и др.
Не се препоръчват храни, които са тлъсти, много сладки или солени, пушени, много люти и съдържащи консерванти и стабилизатори. Шоколад в малки количества може!
Питейна, чиста вода да има винаги на разположение!
Без храна и вода умират след 2 дни!
При плъховете резците растат постоянно и поради това е необходимо в клетката им постоянно да присъства, напр. дървено трупче, което ще използват за гризане!
Здраве:
Ежедневно трябва да се следи здравословното състояние на плъха.
Най-често срещаните и характерни признаци на заболяване са: загуба на апетит, настръхнала козина, апатия, киха или диша затруднено, хрипове, изтечения от носа и очите, възпалени очи, зацапване около основата на опашката – диария, проскубване и опадане на козина, разчесвания, рани, подутини, отоци, кръвотечение.
Ако животното е много изцапано препоръчва се почистване с топла вода и котешки мек шампуан, след което добре да се подсуши.Къпане – не по-често от веднъж месечно!
Обобщение:
Може да отглеждате както едно, така и няколко еднополови животни (препоръчва се плъхчетата да бъдат две – братя или сестри, а не едно!).Плъховете са социални животни! Размножават много бързо и лесно!
Ако отглеждате едно плъхче трябва да му отделяте повече време, да общувате с него и да го пускате на разходка, но винаги под наблюдение! Някои плъхове са хулигани!
Плъховете много бързо си научават имената и се отзовават при повикване.Различават стопаниа си от други хора, заучават и изпълняват команди!Всеки плъх е личност и има характер!
Предимно нощно активни – вечер и първата половина на нощта!
Живеят 2-4 години.
Запомнете: Плъховете на са играчка! Вие носите отговорност за тяхното здраве и живот!