Домашни Любимци

Дресировка на кучето за лов на диви свине



На дресировка за този тежък и опасен лов се подлагат вече отраснали кучета, заякнали и силни, навършили поне година. Настървяването им обаче започва още от най-млада възраст. Целият цикъл се провежда в следната последователност:
1. Още двумесечно кутрето започва да се дразни с парче кожа от диво прасе, може ухо или опашка. Влачи се по земята и когато то я захапе, се издига нагоре, но не повече от 60-80 см.
2. Същото парче кожа се оставя да виси ниско във въздуха, а кучето се командва и насъсква с команда “дръж”. В момента на отскока примамката се вдига бързо нагоре, без да се позволява на кучето да я захапе.
3. При предишното упражнение се позволява на кучето да захапе парчето кожа, след което се вдига нагоре и се върти около дресьора.
4. Станало на 5-6 месеца, кучето преминава на тренировки по източнобалканска свиня, която по външен вид е твърде близка до дивата. Подобно прасе може да се купи от Шуменско (с. Драгоево) и е добре да се започне с 5-6 месечно женско прасе или скопено мъжко. Кучето се държи на повод и се насъсква по домашното прасе. Добре е това упражнение да се провежда с опитно, дресирано куче, от което младото да взема пример за атакуване и облайване.
5. Навършило 6-7 месеца младо куче вече трябва да се запознае с прясно отстрелян глиган, разбира се, ако сезонът позволява това. Добре е към отстреляното животно да се прекара изкуствена кървава диря, дълга поне 100-200 метра. Кучето, завързано на дълъг повод, се пуска по дирята и когато открие трупа, се оставя на воля да го облайва и дърпа, при което се поощрява и насъсква.
6. Добре е кучето да се обучи на работа по естествена кървава диря, при което в края да намери раненото прасе, като идеалния случай е то да се отстреля в близост до кучето. След отстрела кучето се оставя на воля да дави и дърпа трупа.
7. Преминало горните етапи на дресировка, кучето вече може да бъде пуснато заедно с другите опитни кучета на истински лов на диви прасета. Това, към което ще се стремим основно да го приучаваме, е колкото се може по-стръвно да налита на преследваното прасе, при което то се принуждава да спира и се отбранява, като често се опитва само да подгони кучето. Кучето трябва да се предпазва от атаките му, но веднага след побягването му трябва да започне отново стръвно да го преследва. Когато кучето попадне на стадо прасета, трябва да атакува само едно от тях и да се старае да го отдели от стадото, при което по-лесно може да го задържи и да позволи на ловците да го приближат.
Добре подготвеното за лов на диви свине ловно куче се цени високо и струва цяло състояние. Още повече, че с него ловува цяла група ловци, а не един. Затова не бива да си спестяваме грижи по време на дресировката, за да можем дълго време след това да разчитаме на добър помощник в лова.
Изпратено на 6/28/2001 от Анонимен. Прочетено 3838 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/19/2013
Шестте най-добре говорещи папагали

7/12/2013
Кучето помага срещу стрес

12/5/2012
Котките лекуват

11/9/2012
Деца и куче. Породи кучета

5/21/2012
Защо шоколадът е вреден за животните

1. Нашите водни костенурки (51077)

2. Моето хъски (45431)

3. Хамстерът – как да се държите с него? (44875)

4. Подробности за червенобузите костенурки (39290)

5. ЧЕРВЕНОБУЗЕСТИ КОСТЕНУРКИ (28779)

В света на папагалите

Декоративен плъх.Препоръки за начинаещия

Подробности за червенобузите костенурки

Нашите водни костенурки

Хамстерът – как да се държите с него?