Менюто на сивия папагал
Този вид папагали прекарват живота си на дърветата и с голяма неохота слизат на земята. Понякога са толкова инати, че по- скоро биха умрели от глад, отколкото да слязат от дървото. Един любител извършил следния експеримент: когато храната се поставя на крилете на папагала или на клоните, птицата веднага я взема. Абсолютно същата храна обаче поставена на земята оставала непокътната. Затова ви съветваме, ако хранилките не са поставени високо в клетката, да ги поставите в най- горната й част. Това е задължително в началото, когато папагалът не е привикнал да слиза долу. Даването на ябълка трябва да стане по същия начин. Когато парчето ябълка, което се е закрепило между кацалките на клетката се счупи и падне на земята, птицата незабавно изгубва интерес към него. Препоръчва се парчето ябълка да се забие на дълъг прът, завършващ с гвоздей откъм страната на прикрепването. По същия начин могат да бъдат прикрепени и други плодове като офика, глог и др., а също и различни видове плевелни треви и глухарчета. Други плодове, като сочни круши и диня, някои зеленчуци, като краставици, също житни класове, могат да бъдат закрепени на гвоздея. Храната, която даваме на папагала трябва да бъде с възможно най- добро качество.
Всички видове ядки са много подходящи за храна на папагалите, но не трябва да се забравя, че са доста мазни и калорични. Например орехите съдържат почти 35- 50% мазнини, фъстъците 30- 55%, а палмовите ядки съдържат повече от 60%. На папагала се предоставя необходимото количество, от което той малко по малко си взема.
На птиците им доставя удоволствие да чупят черупките и да вадят ядките. Те почти не докосват фъстъците, които не са хубави на вкус и не миришат добре. Понякога се случва такива ядки да бъдат изядени от папагала и птицата да се разболее. Така че по- безопасно е фъстъците да се дават с черупките.
Царевицата обикновено се дава прясна или във вид на млечна каша. Зелените люспи трябва да бъдат отстранени, а кочаните да се съхраняват във фризер. На птицата са достатъчни около 2 кочана на седмица. Не трябва да се дава повече, защото това води до натрупване на телесни мазнини. За цялата година са достатъчни около 100 кочана.
Плодовете, на които следва да се обърне внимание са череши, ябълки, круши, банани, кайсии и грозде. Птиците приемат само сладките плодове. Тъй като костилките на черешите, прасковите и сливите съдържат хидроцианова киселина, не ви съветваме да разрешавате на папагала да чупи костилките. Освен това той не обича много обелените ябълки, тъй като те бързо покафеняват. Те трябва да бъдат сочни и добре узрели. Най- големите любители на бананите са най- младите екземпляри. Сивите папагали ядат също и изсушени фурми и смокини.
Витамините играят много важна роля в храненето. Липсата им може да доведе до най- различни заболявания. Най- важните витамини са А, D3, E1, B- комплекс и К. Снабдяването с такива витамини е особено важно, ако храненето е еднообразно. През зимните месеци, когато до птицата не достига достатъчно слънце, е необходимо три пъти седмично по 3 капки комбинирани витамини. През по- топлите месеци това количество може да бъде намалено. Излишъкът също не се препоръчва, тъй като води до хипервитаминоза и птиците започват да линеят в необичайното за това време.