Десет мита за кучето
1.Щом кучето яде трева, значи скоро ще завали дъжд. Пълна глупост. Кучето яде трева или защото я харесва, тъй като някой храни съдържат витамини и микроелементи, или за да предизвикабързо повръщане и да очисти стомаха си.
2.Ако кучето лае и вие срещу Луната – очаквай нещастие. И това е измислица. Кучето е наследило виенето от своите предци, вълците. По този начин разговарят помежду сичленовете на вълчата глутница. Кучето не вие срещу Луната: просто ярката лунна светлина пробужда в него древния инстинктивен стремеж да се събере с глутницата, която в светлите лунни нощи е била съпътствана от особено успешен лов.
3.Суровото месо може да превърне и най-добродушната болонка в агресивен хищник. Кучето е хищник поради това суровото месо е важна част от неговото меню. Изборът на храна не води нито до събуждане на хищнически инстинкти, типо пък ги приспива. Същото се отнася и до агресивността. Животното може да стане по-агресивно с дресировка, но не и с хранене със сурово месо.
4.В нинанъв случай не давайте сирене на кучето – това може да притъпи неговото обояние. Не е вярно. Сиренето въздейства върху обоянието на кучето не повече от вмирисаното месо. Сиренето, което охотно ядат повечето кучета, е много полезно за регулиране на стомашната микрофлора.
5.Продължителното хранене с конско месо може да предизвика диария изтощава кучето. И това не отговаря на истината. Конското месо е ценна храна, която се усвоява добре и е евтина. Полезна е не само за възрастното куче, но и за кутрето.
6.Захарта е абсолютно забранена за кучето. Не е съвсем така. Както и за човека, така и за кучето захарта е полезна, тъй като допринася за попълване на силите. Ето защо в незначителни количества тя трябва да се добави в храната. Малко парченце захар – това е лакомство, с което вие поощрявате кучето по време на обучението и, което до голям степен определя успеха на дресировката. Но ако прекалите, като приучите своето куче към захар, бонбони и шоколад, не се чудете, когато то затлъстее и стане чест посетител при ветеринарния лекар.
7.Девствеността допринася за различни заболявания, сред които и рак. Не отговаря на истината. Случаите на рак на млечната жлеза се срещат при девствените кучки не по-често, отколкото при онези, които са имали многократно потомство.
8.Твърдението, че всички достойнства на потомството зависят от качествата на бащата е измислица. Качествата на кутретата в почти равна степен са заимствани както от бащата, така и от майката. Сперматозоидите и яйцеклетките съдържат еднакъв брой наследствени фактори.
9.Кучешката мас е ценно лекарство. Глупости. Кучешката мас често се използва при ревматизъм, измръзване и обриви. В действителност тя не носи нито полза, нито вреда. Но при вътрешно приемане при туберкулоза такава процедура е опасна, тъй като се губи ценно време за тази безсмислена терапия. Освен това, маста може да е заразена с трихинелоза.
10. Това, че кучето може да мисли, смята или пее като човек, е по-скоро мечта, отколкото факт. От време на време в различни шоу-представления се появяват “кучета-гении”. Това, което те демонстрират от една страна, е доказателство за тяхната висока съобразителност, а от друга страна, говори за хитроумна дресировка, благодарение на която кучето реагира и на едва забележими команди на своя дресьор.
Изпратено на 1/14/2005 от Анонимен. Прочетено 7307 пъти.
Изпратено на от .
Бих отправила забележка отностно твърдение номер 6 : Захарта не е вредна за кучето, това е вярно и то като хората си има панкреас и може да преработва захатите .Забележката ми е към твърдението за шоколада.За кучето е токсичен теобромина, който се съдържа в какаото. Така че сладко може, шоколоад - препоръчително да е бял.
Изпратено на от .
"Както и за човека, така и за кучето захарта е полезна..."
МОOOЛЯЯЯЯ ?!?! За кучето не знам дали е полезна , но ето какво прави захарта при човека...
"През 1793 г. няколко моряци провеждат неволен експеримент след корабокрушение, като консумират само захар и ром от товара, който превозвали. Когато ги спасяват след 9 дена, те били силно измършавели в резултат на принудителната диета. Известният френски физиолог Маженди, вдъхновен от този инцидент, решил да проведе опити с животни, като публикувал резултатите през 1816 г. По време на експериментите той хранел кучета само със захар или зехтин и вода. Всичките животни бързо измършавели и умрели. Било установено, че като диета захарта е по-лоша, отколкото приемането само на вода, т.е. човек има шанс да преживее значително по-дълго, ако е само на вода. Знаем, че много хора са провеждали под лекарски контрол по 30 дори 40 дена лечебно гладуване само с вода и благодарение на това са се излекували от сериозни заболявания.
Ето накратко какво определение дава д-р Уилям Кода Мартин през 1957 г. за това кога една храна е отрова: "Медицински погледнато, всяко вещество, което потиска активността на катализаторите и ензимите в тялото... и което, приложено към, погълнато от или получено в него, причинява или може да допринесе за развитието на болест..."
Захарта съдържа само това, което учените наричат "празни" калории - т. е. чисти, рафинирани въглехидрати. В растенията няма чисти захари - природата ги е съчетала с микроелементи и витамини, достатъчни да осигурят тяхното разграждане и усвояване в организма. И тъй като в процеса на преработка на захарната тръстика те са извлечени от нея, за да метаболизира и усвои получения неестествен рафиниран продукт, тялото започва да черпи от своите запаси от ензими, протеини, витамини, натрий, калий, магнезий и калций. Последният се извлича от костите, като това увеличава тяхната чупливост. Същевременно се увеличава значително и честотата на зъбния кариес. Това се отразява най-неблагоприя