Мини Зайче-Как да опазим здравето на зайчето?Играчки
Мини Зайче
Как да опазим здравето на зайчето?
Зайчетата не издържат на голяма топлина - за целта през топлите месеци може да им мокрите ушите, тъй като те се охлаждат през тях, да им постеляте мокри постелки, слагате лед във водата или направо замразени пластмасови шишета с вода, да ги държите на проветриво място и т.н.
Зайчетата сменят козината си на всеки 3 месеца в различна степен. При това те трябва да бъдат редовно сресвани и излишните косми отстранявани. Те имат навика сами да се четкат и поглъщат космите си, поради което е и важно да ядат прясна трева за да могат да ги изхвърлят. Зайчетата не се къпят цели, защото може да получат стрес, но може да се мият отделни части от тялото им.
Зъбите на зайчетата растат постоянно и могат да израснат твърде много или да се изкривят, което е по-типично за предните им зъби, при което трябва да се заведат на ветеринар да им ги подреже.
Инфекции - познават се по отделяните секрети през носа или очите на зайчето, или по звука на кашлица от дробовете им. Лекуват се чрез антибиотици от ветеринар. Желателно е също зайчето да се имунизира всяка година, за което се консултирайте с ветеринар.
При наличие на бълхи може да се използват успешно препаратите за котки.
Кастрация - желателно е в перида на половото им съзряване между 4 и 6 месеца зайчетата да бъдат кастрирани от ветеринар. По-късната кастрация на 6 месеца крие по-малък риск за операцията, като след навършаване на 6 години операцията също не е желателна. Кастрацията помага на зайчетата да са по-здрави. По този начин може да отглеждате заедно и разнополови зайчета. Имайте също в предвид, че размножаването на зайчетата при домашни усложия е трудно и нежелателно.
Не забравяйте да имате телефона на ветеринаря по всяко време.
Играчки
Играчките за зайчетата са доста непридирчиви, но е желателно да ги осигурите, иначе зайчето може да си направи играчки от килима ви, обувките, цветята в къщата и т.н. Зайчетата обичат да дъвчат, да ровят и да се катерят. Ето някои идеи за това какви могат да бъдат играчките:
Картонени кутии - добре е да пробиете два входа, примерно кръгли дупки на 10см от земята, и да постелете кутията с разкъсани вестници, сено и слама.
Списания, телефонни указатели и подобни, които то обича да къса.
Играчки за котки които може да се подмятат. Топки които може да се търкалят и дори имат звънчета в тях са много забавни. Малки меки топки може да се връзват на тавана на клетката за да се удрят и подмятат.
Картоните, останали от тоалетна хартия - може да се пълнят и с трева за по-забавно.
Меки играчки, които може да се дъвчат, но не бива да се ядат.
Пластмасови играчки за деца или парчета от тях
Поставки, върху които зайчето да скача - то обича да гледа от високо.
Кърпа за ръце, различни кожички и подобни - проверете обаче дали зайчето дори и да ги гризе, не ги яде
Пръчки, клонки и клечки. Особено добре е да му се дават пръчки от ябълка, сушени поне три месеца, които то гризе. Внимавайте обаче - клонките от череша, праскова и слива се считат отровни за него.
Получено от Таня Димитрова