Домашни Любимци

Заболявания по канарчетата

(По Н. ф. кузмин и А. И. Рибанин)
Като птици, които от малки са отгледани в стая, канарчетата се държат спокойно в клетките. Въпреки това обаче лишените от възможността да летят свободно птици и особено, когато не получават с храната си необходимите вещества, заболяват.
Заболяванията на пойните птици са много и само ветеринарен лекар е в състояние да постави диагноза на повечето от тях. 

Травми

За разлика от другите животни, птиците понасят счупването на кости сравнително леко. Фрактурата се установява лесно. Когато е на крилото, птицата не може да го държи в нормалното му положение и то виси. При опипването на мястото на счупване се чува леко хрускане. Температурата на птицата се покачва. При открито счупване се появява кръвотечение и се вижда крайчето на счупената кост. Ако е счупена кост на крака, птицата държи болния си крак вдигнат или куца, не стъпва върху крака си и изобщо се нарушава правилната й стойка.
Лекуване: 
При закрито счупване счупената кост се съединява, придава й се правилно положение и се шинира с тънки пръчици, бинтова се и се намазва с гипс. Гипсовата превръзка се сменя всяка седмица. Болната птица се държи в малка клетка без кацалки.
При откритата фрактура най-напред трябва да обработим раната с разтвор на калиев перманганат (бледорозов цвят на разтвора) да я посипем с бял стрептоид и тогава да направим гипсовата превръзка. Раната се оставя открита за обработка. Най-добре е при счупванията да се обръщаме за помощ към ветеринарен лекар специалист.

Авитаминози

Причината за авитаминозите е недостигът на даден витамин в храната на птицата, който осигурява нормалната жизнена дейност на организма.
При птиците най-честа е авитаминозата. Витамин А оказва влияние на развитието на организма, при размножаването и растежа, на нервните епителни и костни тъкани. Недостигът на витамин А прави организма възприемчив към различните заболявания и може да доведе до смъртта на птицата.
Признаци на заболяването: 
Перата на болните птици стават матови, апетитът изчезва, птиците забележимо отслабват, очите гноясват, нарушава се правилното движение.
Лечение: 
В дажбата се добавят храни, богати на витамин А. Болните птици трябва всеки ден да получават моркови, ябълки, покълнало зърно, витаминизирано рибено масло и витамин А.
Авитаминоза В:
Болестта се дължи на нарушаването на въглехидратната и белтъчната обмяна в организма на птиците, необходими за нормалната дейност на нервната система, сърцето и мускулатурата. Настъпва обща слабост, апетитът се загубва, болната птица се крепи несигурно на краката си, възможно е да получи гърчове на мускулите и паралич.
Лечение: 
В храната се включват съдържащите витамини В1 овесени ядки, просо, моркови, бирена и хлебна мая, поливитамини, съдържащи витамин В1 или само витамин В,.
Авитаминоза Р (рахит). Причината за болестта е липсата на съдържащите витамин 0 соли на калция и фосфора в храната. Особено остро протича заболяването у младите птици.
Признаци на заболяването: 
Настръхнали пера, отпуснати крила, птицата е малко подвижна и ходи неустойчиво, костите на краката омекват и се изкривяват, изкривява се и гръдният кош, диария, изтощаване до смърт.
Лечение:
Всеки ден трябва да се дава витаминирано рибено масло по 23 капки на една птица на ден в зърнената или яйчената храна, но само зиме. Може да се дава и по една таблетка Витамин 0 на ден, като се счуква на прах и се размесва с всякаква мека храна. Дава се още и счукана яйчена черупка. Добре е храната и птиците да се облъчват с кварцова лампа.

Подагра

Подаграта може да бъде ставна, когато в ставите се отлагат соли на пикочната киселина, и висцерална, когато солите се отлагат по вътрешните органи. Твърде разпространена болест сред птиците.
Признаци на заболяването са загубата на апетит, вяли движения, куцане, отоци по ставите, изпражненията представляват бяла полутечна маса, перата около аналния отвор окапват.
Лечение: 
Ставите се мажат с терпентиново масло. Областта около клоаката се промива със слаб разтвор на калиев перманганат. В храната се добавят витамините А и 0. В помещението трябва да има свеж въздух. Птиците се облъчват с ултравиолетови лъчи.
запек. Това е стомашно-чревно заболяване.
Признак на заболяването е честото потръскване на опашката при всяко изхождане, а самото то е затруднено. Причината обикновено е употребата на долнокачествена храна.
Лечение: 
Стомахът и червата се очистват, като се дават по 23 капки рициново масло през човката с пипетка или с храната. В зърнената смеска се добавя прясно ленено семе.

Гастроентерит

Причинява се от консумиране на некачествена храна. 
Признаци на заболяването: 
Вялост, загуба на апетит, отслабване, често изхождане на течни зеленикави изпражнения, перата около клоаката се слепват.
Лечение: 
Проверява се качеството на храната. Вместо вода за пиене се дава слаб разтвор на калиев перманганат. Дава се оризова вода, силен чай, айрян. С меките храни всеки ден се дава и по 1/8 таблетка фталазол (талилсулфатиазол) или синтомицин.

Възпаление на белите дробове

Причината е простудяване на птицата.
Признаци на заболяването: 
Силно, свирещо тежко дишане при затворена човка, сънливост, очите са затворени, птицата е с отпуснати и настръхнали пера.
Лечение: 
Провежда се само от ветеринарен лекар. Болната птица трябва да се държи на топло. Вътрешно се дава по 1/4 таблетка сулфамидизин с меките храни.
заболяване на очите (гурелясване). 
Причината е лоша хигиена на отглеждане и липса на храни, съдържащи витамин А. Очите нагноясват, сълзят и се слепват.
Лечение:
Подобрява се качеството на храната и особено се увеличава участието на храни, съдържащи витамин А. Очите се промиват всеки ден съобразно с нагноясването с 3%ов разтвор на борна киселина (борова вода).

Птичи кърлеж (дерманисус)

Птичият кърлеж напада птиците нощно време, докато спят и смуче кръвта им. Денем се крие в цепнатини из клетката, в съединенията на преградните, в кацалките и въобще навсякъде по тъмни места из клетката. От загуба на кръв птиците отслабват и стават анемични.
Лечение: 
Като мярка за ефикасна борба с птичия кърлеж ще посочим дезинфекцията на клетките и местата, където те са поставени или окачени, с вряла вода, дезинсектиращо средство или пиретрум. Пиретрумът е по-безопасен за птиците. Обработва се и самата птица, като се вдухва пиретрум под перата й или пък цялата се посипва с праха. За вдухване се използва обикновена спринцовка. Това се повтаря 23 пъти с прекъсване от по две седмици. Практикува се поставянето на кухи кацалки в клетките (направени от бъзови пръчки), в които паразитите се крият през деня. Кацалките се обработват всеки ден с вряла вода и някои от посочените прахове. При появата на кърлежи трябва да се сменя всеки ден постелята в клетката. При смяната подвижното дъно и кацалките се промиват с 3 %-ов разтвор на хлорамин.

Пухоперояди

Това са кърлежи, които живеят по тялото на птицата и се хранят с пух, пера и отмрели частички кожа. Предизвикват лющене на кожата, съпроводено с постоянно дразнене и сърбеж. Перата се повреждат и окапват. Птицата изглежда раздърпана и неспокойна постоянно се пощи под крилата и опашката.
Лечение:
То е същото, както и при ликвидирането на птичия кърлеж.

Възпаление на трътковата (мастната) жлеза

Жлезата се намира над последния опашен прешлен и служи за отделяне на мазнина, с която птицата смазва перата си за запазване на формата им и за да не се мокрят по време на къпане. При възпаляване на жлезата, перата губят блясъка си, а намокрени, съхнат бавно.
Лечение:
Почистваме от замърсяване жлезата, като я изтриваме леко с памуче, натопено в слаб разтвор на калиев перманганат или борова вода, след което я намазваме с боров вазелин.

Краста на краката

Заболяването се причинява от замърсяване на клетката и появата в нея на причинителя на крастата микроскопично кърлежче. По пръстите на птицата се появяват сивкави нарастъци. Птицата се чеше с човката и с това още повече дразни заболелите участъци. Болестта се предава чрез контакт с болни птици или чрез недезинфекциран инвентар.
Лечение: 
Всеки ден се прави баня на краката в продължение на 35 дни с 3 %-ов разтвор на препарата хлортен. Температурата на водата трябва да бъде 36°С. Продължителността на банята е 10 минути. клетката се дезинфектира с разтвор на креолин, основа (сода каустик), дезинфектиращо средство или вряла вода със сапун.

Източник: 4pet.hit.bg

Изпратено на 9/5/2008 от Анонимен. Прочетено 13477 пъти.
Изпратено на 8/11/2012 от Анонимен.

Вашият коментар...koga ptizata spi sglava pod kriloto i ekato naduto




за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/19/2013
Шестте най-добре говорещи папагали

7/12/2013
Кучето помага срещу стрес

12/5/2012
Котките лекуват

11/9/2012
Деца и куче. Породи кучета

5/21/2012
Защо шоколадът е вреден за животните

1. Нашите водни костенурки (51465)

2. Моето хъски (45644)

3. Хамстерът – как да се държите с него? (45306)

4. Подробности за червенобузите костенурки (39545)

5. ЧЕРВЕНОБУЗЕСТИ КОСТЕНУРКИ (28991)

В света на папагалите

Декоративен плъх.Препоръки за начинаещия

Подробности за червенобузите костенурки

Нашите водни костенурки

Хамстерът – как да се държите с него?