Колкото красиви, толкова и опасни
Много прекрасни растения, които с такова удоволствие отглеждаме и им се радваме, съвсем не са безопасни. Веществата, които се съдържат тях, могат да предизвикат раздразнение на кожата или дори отравяне. Особено внимателни трябва да бъдат хората с алергични заболявания. Това не означава, че трябва да помрачим радостното си настроение от общуването с любимите ни стайни цветя. Просто трябва правилно да общуваме с тях.
Когато се грижим за такива цветя, е необходимо да го правим с гумени ръкавици и най-важното е да внимаваме да не попадне сок в очите, устата или в някоя незараснала раничка.
Ако в дома има и малки деца, по-правилно ще бъде да се откажем от някои растения до момента, когато малките започнат да разбират какво е това опасност.
Домашните любимци също не винаги са толкова умни, както е прието да се смята. Котките често пъти изгризват, а птичките кълват младите филизи и листенца, които уви често пъти са отровни. Понякога не само отделни видове, но и цели семейства растения изискват изключителна предпазливост и внимание. При някои от тях дразнещите кожата вещества се намират в определени органи, а при други - отровни са целите растения.
Растения, които дразнят кожатаАко детето погълне малка част от растението, незабавно е необходимо да се обърнете към лекар - дори да не се забелязват никакви симптоми на отравяне. Вземето растението със себе си или запишете латинското му наименование. Ако симптомите са вече налице, по-добре е направо да отидете в болницата. Ако не е възможно да се обърнете към лекар веднага, при поява на гадене, предизвикайте повръщане. На децата дайте да изпият чаша топла вода. В никакъв случай обаче не давайте мляко. То свързва мастноразтворимите вещества и така спомага за усвояването на отровата. Запазете спокойствие и се постарайте да съобщите възможно най-точни данни за характера и всички симптоми на отравянето, както и точния час.
Как да действаме при отравянияКлетъчният сок на някои стайни растения от семейство Змиярникови (Araceae) също е опасно отровен. Това са например: дифенбахия (Diffenbachia), аглаонема (Aglaonema), монстера (Monstera deliciosa), филодендрон (Philodendron), кала (Zantedeschia aethiopica). Сокът, който изтича при нараняване на стъблото, предизвиква оток и болки в устата и гърлото, а при контакт с лигавицата на очите - конюктивит и изменения на роговицата. Красивите пролетни цветя от семейство Кокичеви (Amaryllidaceae) - лалето (Tulipa), нарцисите (Narcissus), зюмбюлите (Нуаcinthus), амарилисът (Hippeastrum) и кливията (Clivia) също съдържат клетъчен сок, който може да стане причина за здравословни неразположения.
Клетъчният сок на някои стайни растения от семейство Змиярникови (Araceae) също е опасно отровен. Това са например: дифенбахия (Diffenbachia), аглаонема (Aglaonema), монстера (Monstera deliciosa), филодендрон (Philodendron), кала (Zantedeschia aethiopica). Сокът, който изтича при нараняване на стъблото, предизвиква оток и болки в устата и гърлото, а при контакт с лигавицата на очите - конюктивит и изменения на роговицата. Красивите пролетни цветя от семейство Кокичеви (Amaryllidaceae) - лалето (Tulipa), нарцисите (Narcissus), зюмбюлите (Нуаcinthus), амарилисът (Hippeastrum) и кливията (Clivia) също съдържат клетъчен сок, който може да стане причина за здравословни неразположения.
- Ако млечен сок от растението попадне върху кожата, необходимо е незабавно много старателно да се измие.
- Когато се занимавате с цветята си, не докосвайте с ръце очите си.
Растения, които предизвикват алергияНаистина може да се съчувства на онези любители на цветята, които са алергични към примулата и от най-малкото докосване до Primula obconica кожата им се зачервява и възпалява. Именно при този вид от власинките на листата и стъблата се отделят вещества, към които някои хора са особено чувстителни. Примулите обаче не са отровни цветя. Подобно вещество има и в грудките на цикламата (Cyclamen persicum), които обаче не пипаме толкова често.
Рани, предизвикани от растениятаПриродата е направила някои растения способни за самоотбрана, снабдявайки ги с бодли, шипове, иглички. Всеки човек поне веднъж е изпитал колко болезнено може да бъде убождането на кактусите. Твърдите листа на юката (Yucca), а и на някои видове агаве и алое също оставят драскотини и рани, ако случайно си ги закачил при почистване. А ако децата се увлекат в бурна игра и се убодат, травмата може да бъде и по-сериозна.