Цветя

Бегониите са шампиони по нюанси и форми на листата


Багрите им ще се запазят само при висока влажност на въздуха и далеч от преки слънчеви лъчи. В природата декоративнолистните бегонии най-често растат на влажни и сенчести места. В Андите и в Хималаите се срещат дори на височина 4000м. Листата на повечето видове са коси - кососърцевидни, косоовални или косолентовидни. Тази асиметрия не е случайна. Разположени като мозайка, те не се засенчват един друг и използват оптимално оскъдната светлина. Затова мястото на бегониите в дома трябва да е светло и топло, но не слънчево. Почвата в никакъв случай не трябва да се охлажда. Само при условие, че редовно овлажнявате въздуха, можете да ги поставите над парното. Добре е под саксията да е поставено затоплящо килимче. При поливането на бегониите трябва да избягвате както застояването на вода в субстрата, така и пресъхването му. По време на периода на покой от края на есента до средата на пролетта между поливките повърхностният слой на почвата трябва да засъхва до 1 см дълбочина. Много видове декоративнолистни бегонии може да цъфтят по всяко време на годината, даже понякога цветовете са големи и оригинални, но се смята, че не са особено красиви и се губят на фона на пъстрите листа. Затова истинските любители чупят цветните пъпки още при появата им. Някои видове израстват нависоко и долната част на стъблата им се оголва. За да съхраните декоративната им стойност, чупете дългите стъбла, като оставяте 1-2 спящи пъпки. По листата на кралската бегония са си дали среща невероятно разнообразие от багри. Но достигнат ли до тях преки слънчеви лъчи, цветовете ще избледнеят. Белите цветчета напълно се губят на фона на пъстрите листа на тигровата бегония. Затова е добре да ги откъснете, за да не изтощават растението. По листата на бегония мазониана сякаш са нарисувани рицарски кръстове, а тези на олимпика са като морски раковини.
Здрави и красиви
Никога не пръскайте декоративните бегонии така, че капките да попадат директно на листата. старайте се дори да ги поливате, без да ги мокрите.
При оскъдно поливане или при недостиг на хранителни вещества в почвата, а също и при недостатъчна светлина или излишно ярка слънчева, листата пожълтяват и се обезцветяват.
При много сух въздух или при недостиг на влага крайчетата на листата изсъхват и губят декоративната си окраска.
Излишната влага може да предизвика загниване на корените и стъблата. Първият признак за заболяване са бледи и клюмнали листа.
Размножаване
За да получите нова бегония, ще ви е достатъчен един добре развит лист. Отделете го с част от стъблото от растението и с остър нож срежете всички главни жилки непосредствено над местата, където се раздвояват. Поставете листата на повърхността на почвата, а частта със стъблото заровете. Притиснете отгоре на местата на срезовете с малки камъчета. След това покрийте саксията със стъкло и поддържайте равномерна влажност и температура около 25 градуса. Поливайте с топла престояла вода в самия край на саксията и внимавайте да не намокрите листото. След няколко седмици ще се появят първите нежни листенца. Остава да ги отделите и да ги разсадите.
Изпратено на 5/6/2005 от Анонимен. Прочетено 6302 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/19/2013
Сакъзче, висящо мушкато (Pelargonium peltatum)

7/15/2013
Как да се грижим за цветята във ваза

7/11/2013
МНОГОГОДИШНИ ЦВЕТЯ В ГРАДИНАТА!

11/26/2012
Живо дръвче е по-добре

11/9/2012
Скална градина

1. Цикламата обича хлад (61085)

2. Циклама (32935)

3. Да си отгледаме пуканки (31266)

4. От някои букети може и да похапвате! (27979)

5. Значение на цветята (25931)

Живот за цветята по време на отпуск

Царствената бегония живее кратко

Цикламата обича хлад

Циклама

Лимонът убива микробите