Добре е да знаете
Клонките на каскадните растения през есента трябва да се подрязват съвсем леко. Така те ще има от къде да се хранят. Ако обаче смятате да ги отглеждате в стаята и през зимата, тогава прибягвайте до резитба само в краен случай, когато цветето се е развило прекалено и няма къде да го сместите. Най-добре е да направите основното изрязване през пролетта. Но внимателно преценете точния момент. Растението не трябва да е започнало развитието си.
Глоксиниите с мъхести лилаво-бели цветове, които прецъфтяват през септември, не е задължително да се изваждат от саксията. Ако грудките им са достатъчно големи, те спокойно могат да преживеят зимата. След прецъфтяването намалете поливането и изчакайте надземната част на растението да изсъхне. След това изрежете всички повяхнали части и прекратете поливането напълно. Преместете саксията на място, където температурата е около 15 градуса. През февруари преместете грудките в свежа почва, поставете саксията на светло и топло, и постепенно увеличете поливането.
Вечно зелените растения, особено иглолистните, имат нужда от непрекъснато влажна почва. В противен случай листата или игличките им ще започнат да падат. Ако са цял ден огрени от слънцето, независимо дали са на улицата или в стаята, те веднага започват да изпаряват влага. Затова трябва да се поливат редовно дори през зимата. Тогава обаче трябва да внимавате почвата да не замръзне. Добре е през част от деня растенията да са засенчени.