Грижи за цветята
Фуксиите, които по-често наричаме обечки, са изключително студоустойчиви. За това не бързайте да ги прибирате под покрив. Те спокойно ще издържат и при нощно замръзване до минус 3 градуса. Но това правило не важи, ако растението е изложено на дъжда и вятър. Преди да зазимите фуксията, изрежете разклоненията до 15-20 сантиметра от почвата. Ако сте успели да отгледате дръвче със стъбло, тогава само намалете размера на клонките. Приберете саксията на хладно и светло. Поливайте 1-2 пъти в месеца. През ранна пролет, когато растението започне да се развива, увеличете влагата. Добре е да смените почвата със свежа и хранителна, защото в противен случай, фуксията ще цъфти много по-малко.
Цикламите е най-добре да бъдат поливани в подложката на саксията, а не отгоре. Така ще предпазите грудката от изгниване. След около час трябва да излеете излишната вода, която не се е просмукала от растението. През зимата цикламите се поливат по-рядко, защото се държат в хладно помещение. Едва през февруари-март се преместват на топло. Тогава трябва да започнете да ги подхранвате и да увеличите влагата. Така те ще израснат здрави и кичести и ще ви радват с ярките си цветове.
Саксийните рододендрони се прибират под покрив щом нощните температури паднат под 5 градуса. Температурата в помещението трябва да е около 5-8 градуса. През есента е задължително да се поливат обилно, защото тогава се образуват цветните пъпки за следващия сезон. Но с подхранването ще трябва да спрете. Рододендроните могат да се размножават през цялата година, но ще е добре да оставите тази деликатна операция за пролетта. Тогава е по-сигурно, че чепката ще се прихване. Задължително е да използвате специална почвена смес за азалии, която е по-кисела.