Цветя

АКАЛИФА

Заради формата на дългите си съцветия това
интересно растение се нарича - котешка опашка.
Листата му пък приличат на тези на копривата. Принадлежи към семейство Млечкови (Euphorbiaceae).
Откъде произхожда?
Родина на това декоративно растение с причудливи цветове са тропическите и субтропическите области на Индия. Около 450 вида от същото семейство виреят из тропиците на Югоизточна Азия, Австралия и Полинезия.
Кои са най-популярните видове?
Най-разпространени са две групи – Асаlypha hispida и Асаlypha wilkesiana.
Тези от първата представляват вечнозелени храсти, които могат да достигнат до 2 м височина. Отличават се със зелените си листа и малиново-червените си висящи съцветия с дължина до 50 см. Към тази група принадлежи и Асаlypha alba, която е с бели цветове.
Представителите на втората група са също храсти, достигащи до 1,5 м височина. Те обаче са с по-невзрачни цветове. Характерни за тях са широките перести листа с дължина 20 см и ширина 15 см. В англо-езичните страни този вид е популярен като меднолистна акалифа - заради медната окраска на листата.
Къде да я разположим?
Растението е топлолюбиво, но не бива да го излагате на пряка слънчева светлина. Акалифата обича и влагата, затова в помещението, в което я отглеждате, през зимата не трябва да допускате изсушаване на въздуха от отоплителни уреди. В противен случай от сухия въздух листата и цветовете на растението ще опадат.
Каква температура обича?
Акалифата вирее добре при умерена топлина. Тя е капризна, затова през деня трябва да й осигурите температура между 17 и 25 градуса, а през нощта - не по-малко от 15 градуса.
Как трябва да се полива?
През лятото трябва да поддържате почвата постоянно влажна. Добре е да поставите цветето върху влажен торф. Ако през зимата отглеждате акалифата в хладно помещение, трябва да намалите количеството на поливната вода. Препоръчва се честото пулверизиране на листата й.
Кога се пресажда?
Всяка година през лятото. Хубаво е да пресадите акалифата, докато е още младо растение. Добре е всяка пролет да сменяте повърхностния слой на почвата на по-старите цветя и да ги подрязвате до половината от височината им.
Как се размножава?
Чрез резници през пролетта. Можете да вкорените акалифата във вода или влажен пясък, примесен с торф, при препоръчителна температура около 20 градуса. Обезателно покрийте присадката със стъклен буркан. След като се появят коренчетата на новото растение, го засадете в почва, съставена от равни части листовка, торф и пясък.
Вярно ли е, че предизвиква обрив?
Да, тъй като в белия сок на всички растения от семейство Млечкови се съдържат дразнещи кожата вещества с различна концентрация.


Изпратено на 5/31/2006 от Анонимен. Прочетено 5823 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/19/2013
Сакъзче, висящо мушкато (Pelargonium peltatum)

7/15/2013
Как да се грижим за цветята във ваза

7/11/2013
МНОГОГОДИШНИ ЦВЕТЯ В ГРАДИНАТА!

11/26/2012
Живо дръвче е по-добре

11/9/2012
Скална градина

1. Цикламата обича хлад (61268)

2. Циклама (33127)

3. Да си отгледаме пуканки (31522)

4. От някои букети може и да похапвате! (28169)

5. Значение на цветята (26130)

Живот за цветята по време на отпуск

Царствената бегония живее кратко

Цикламата обича хлад

Циклама

Лимонът убива микробите