Как да отглеждаме хибискус!
Родината на хибискуса или китайската роза е Южен Китай. Той е вечно зелено растение достигащо височина 3м. У нас хибискусър е много подходящ за отглеждане в домашни условия. През всички сезони се развива успешно в стаята, а през лятото може да се изнесе на балкона, верандата или градината. Чрез подходяща резитба се оформя храст, който в зависимост от големината на помещението може да има различна форма – по-прибран, по-висок, по-нисък и широк. Резитбата се извършва през пролетта преди приключването на покоя на растението и след това през юли, за да цъфти и през есента. Благодарение на двете резитби, хибискусът цъфти и през есента, а понякога и до зимата. Цветовете са разнообразни – големи, прости, с дълъг плодник и тичинки или кичести, а багрите са оранжеви, розови или пурпурно червени.
През април или ай възрастните растения се присаждат в по-големи саксии и се подменя почвата. Тя се състои от 4 части чимова почва, 3 части листовка и по една част разложен оборски тор и пясък. Ако такава почвена смеска не може да се направи, достатъчно е да се купи почва от цветарски магазин и към нея да се прибавят малко оборски тор и пясък.
Китайската роза е светлолюбиво растение. Тя трябва да се отглежда близо до светлина, но да се пази от въздушно течение. ПО време на развитието и особено през цъфтежа тя обича обилно поливане и периодично оросяване с хладка вода. За да продължи цъфтежът по-дълго, 1-2 пъти в месеца към поливната вода се прибавя малко минерален азотен тор – например на един литър вода се слага една щипка амониева селитра.
Хибискусът се размножава главно чрез резници. Това се право през юли или август. Резниците се вземат от върховете на младите филизи и дължината им е такава, че имат 2-3 междувъзлия. Вкореняват се в затоплена почва в саксии, покрити със стъклен буркан (може и натопени във вода, която не се подменя , а само се долива). След 25-30 дни резниците пускат корени и се засаждат в саксии с диаметър 7-9 см. За да се оформи храст, филизите се пензират (съкращават се върховете им). На пролет младите растения се пресаждат и новоразвитите клонки се съкращават на 1/3 от дължината им. Така се предизвиква буен растеж на млади филизи, на върха на които се образуват цветните пъпки.
През зимата хибискусът се държи в прохладни, светли помещения, в които прекарва зимния покой. Полива се малко и рядко, за да опадат листата.