Стайните растения могат да причинят алергия
Когато човек получи алергия в дома си, първият причинител, за който му идва на ум, са домашният прах, акарите и домашните любимци. До алергични реакции обаче могат да доведат и някои стайни растения, предаде ДПА.
Сред растенията, които могат да предизвикат алергия, е фикусът (Ficus benjamina), който се среща в много жилища и в почти всички офиси, казва германският ботаник Щефан Гентен.
Алергените се съдържат в млечния сок по повърхността на листата. Той полепва по прашинките и така се разпространява из стаите, обяснява Аня Швалфенберг от Германската асоциация за борба с астмата и алергията в град Мьонхенгладбах.
Хора с алергии към млечния сок най-често реагират на този алерген. Симптомите са хрема, парене в очите и дихателни проблеми като при астма. Часове по-късно може да се появи екзема.
Хората, алергични към естествения латекс, трябва да избягват фикуса и други растения от семейството на черницата като каучуково дърво (Ficus elastica) и от семейството на млечката (Euphorbia). По-малко известни като причинители на алергия са растенията от семейство Asteraceae, като хризантемите и маргаритите.
Техните алергени се разпръсват във въздуха чрез полена и могат да причинят сенна хрема и астма. Ако човек има алергия и към дивия пелин, чувствителността се засилва. Тази информация представлява интерес за цветарите. Честият контакт с луковиците на лалето или игликата (особено от вида Primula abconica) може да причини контактна алергия на ръцете.
Алергенът е върху долната част на листата или върху горната им повърхност, ако растението вехне. Почвата, в която се отглеждат растенията, също крие риск за поява на алергии, защото съдържа спори на плесени, които се пръсват чрез въздуха.
Ако човек знае, че е алергичен към плесенни спори или към дадено растение, трябва да стои далеч от него, като го изнесе от апартамента, или поне от спалнята, съветват германските специалисти.
Източник: yellow.bg