Цветя

Къде се поставят кактусите?

Този въпрос изниква както сред начинаещите, когато се колебаят къде да подредят своите „бодливи” любимци съобразно характерните за вида изисквания на културата, така и сред опитните колекционери, когато мястото за сбирката вече е недостатъчно. Тук ще се ограничим само до условията на културата на катусите, тъй като проблемите с мястото трябва да се решават от самите любители. 
Дадените тук препоръки служат само за ориентация, защото успешното отглеждане на кактусите зависи от много фактори – температура, светлина, проветряване, субстрат, поливане и т.н.
Начинаещите любители на катуси или тези, които мислят за специализация, трябва добре да преценят дали са в състояние да предложат на своите любимци необходимите условия за култивиране.

От местоположението на кактусите зависи до голяма степен дали ще прежевеете горчиво разочарование и досада, ще се примирите ли, ще претърпите загуби или ще се надявате на прекрасни цветове и растеж.

Сигурно е, че няма да имате задоволителен резилтат, ако решите да култивирате Melocactus, Epyphyllum или Rhipsalis заедно с лобивии и ребуции на прозореца. Преди всичко трябва да се съобразите с коренно различните условия на отглеждане за да избегнете постоянни и в крайна сметка разочароващи неуспехи. Най-напред трябва да се запознаете с особеностите и да се съсредоточите върху такива родове, които може да се култивират успешно в условията, с които разполагате. Разбира се има много здрави и трайни кактуси, които виреят добре дори при неблагоприятни условия на култивиране, но те са изключения. За неуспеха винаги има причина. Ето защо не бива да бързате да се разочаровате. По-добре е да се опитате с помощта на специализирана литература или обмяна на опит с напреднали колекционери да разберете коя е най-сериозната грешка в културата и да я поправите. Естествено, натрупаният с течение на времето собствен опит ще ви помага в правилната преценка на условията на културата. При правилен подбор на подходящи видове кактусите виреят отлично дори на прозоречната дъска. Ако нямате достатъчно слънце, по-добре е да се откажете от кактуси, които се нуждаят от много светлина, а да предпочетете видове, които се задоволяват с по-малко слънце. Такива са например видовете Rhipsalis и Schlumbergera, родът Gymnocalycium, както и „зелените” видове Mammillaria и Notocactus.

Независимо от тези изключения, кактусите (както и останалите сукулентни растения) обичат много слънчево място с достатъчно свеж въздух – на прозоръчната дъска, на балкона, в ранна леха или в оранжерията. Освен оптималното слънчево греене (поне през част от деня) важно условие за здрави и преди всичко цъфтящи кактуси е много чист въздух с голяма разлика между дневната и нощната, както и между лятната и зимната температура.

Едва след като сте наясно с възможностите за разполагане на кактусите, може да пристъпите към оформянето на колекция!
Важни фактори са: слънце, свеж въздух, големи температурни разлики и топлина.

Източник: zeleno.bg

снимки: deviantart.com

Изпратено на 9/5/2008 от Анонимен. Прочетено 3441 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/19/2013
Сакъзче, висящо мушкато (Pelargonium peltatum)

7/15/2013
Как да се грижим за цветята във ваза

7/11/2013
МНОГОГОДИШНИ ЦВЕТЯ В ГРАДИНАТА!

11/26/2012
Живо дръвче е по-добре

11/9/2012
Скална градина

1. Цикламата обича хлад (61270)

2. Циклама (33129)

3. Да си отгледаме пуканки (31524)

4. От някои букети може и да похапвате! (28171)

5. Значение на цветята (26132)

Живот за цветята по време на отпуск

Царствената бегония живее кратко

Цикламата обича хлад

Циклама

Лимонът убива микробите