Хербарият съхранява жив спомена от общуването с природата
Древното изкуство за сушене на цветя е приятно и полезно занимание, което може да има и научна стойност. Но само, ако се научите правилно да подбирате, съхранявате и подреждате сбирката си. Запалите ли и децата с тази страст, ще ги научите да обичат и ценят красотата
Кой не обича да се разхожда сред зелени поляни, покрити с пъстър килим от цветя, в сенчести гори, ухаещи на здраве. Предлагаме ви да съчетаете разходката си с едно приятно занимание, което ще ви даде възможност да запазите частица от лятото в дома си. Достатъчно е да се запознаете с някои основни правила и древното изкуство за изсушаване на цветя може да се превърне за вас в страст. А колко неща за растенията ще научат децата, ако им помогнем и ги насочим как да си направят хербарий. Да събираш, да изсушаваш и да колекционираш растения не е само убиване на време, но и начин да се чувстваш по-близко до природата. И може би най-важното – да заобичаш природата.
Растителният свят на нашата страна се отличава с изключително голямо видово богатство. В България съществуват около 12 000 вида растения. От тях около 4000 са водорасли, 3000 са гъби, 640 вида лишеи, 637 мъхове, 51 папрати и 3300 цветни растения. Само тревните растения – едногодишни, двугодишни и многогодишни, са 3100. Ключът за проникване в този необикновен свят на живата природа е пред вратата на всеки от нас. Достатъчно е да излезем сред полето, покрай реката или в планината и да концентрираме вниманието си. В ливадите и в храсталаците ще открием едно невероятно разнообразие от форми и цветове - спонтанна нережисирана хармония на природата. Дъхът ни спира от толкова много красота и ни се иска да съхраним във времето тези цъфтящи шедьоври.
Ако искате всичко да е по правилата, вземете със себе си дебела хартия, в която да загънете откъснатите растения, найлонови пликове, в които да ги поставите и ножче. Кой е най-подходящия за събиране момент? Това са часовете на ранния слетобед на слънчев ден, защото тогава растенията имат най-малък запас от влага.
Внимание ! Избягвайте защитените видове растения. Те са богатството на България. Част от тях, наречени реликти, са остатък от богатата и разнообразна флора, която е покривала преди милиони години нашите земи. Други от тях – ендемити, са уникални за страната и за Балканския полуостров и растат само тук. Отнасяйте се грижливо с всички растения. Подбирайте само единични екземпляри от една група, за да запазите възпроизводството. Ако ви трябва само част от растението, не го унищожавайте цялото.
Продължение