Как градината да преживее студовете
Мраз и ледени ветрове ще вилнеят в градините, които цяло лято ни даряват с аромати и багри. Как да ги предпазим от тях, за да се възродят напролет здрави и силни растенията?
Най-добрата защита – снежните преспи.
Минусовите температури съвсем не са единствения източник на опасност за растенията през зимата. В ясните мразовити дни от листата и клоните се изпарява много влага. Ледените северни и източни ветрове силно изсушават почвата, особено ако липсва снежна покривка. Замръзналата земя не може да отдава вода на растенията и те изсъхват. Ето защо корените трябва да се покрият и да се пазят на по-топло, а клоните да се защитят от слънцето.
Ако до сега не сте се погрижили за розите напълно възможно е да го сторите и през януари. Всички освен парковите и увивните загърнете с пласт пръст и сняг на височина 20см или с треви и елови клони. Младите високостеблени рози внимателно приведете към земята и засипете короната им с пръст. Старите екземпляри, които са одървенели и не могат да се прегънат, предпазете от измръзване с пластове сухи листа и слама между клоните. Повечето от декоративните дървета и храсти нормално преживяват студеното време на годината. Но специалните треви, които красят градината са заплашени в люти зими от измръзване и изсушаване на корените. Затова най-добре е те да се съберат и пристегнат на сноп, за да може дъждовната и снежната вода свободно да ги обтича.
Ако имате в двора си водоем.
Може и да не източите водата от езерцето, ако то има добра хидроизолация. Но ако стените са бетонни, по добре е да го оставите сухо през зимата. Много малкият и недълбок водоем може да замръзне до дъното, но това означава, че водните растения и рибки са сериозно заплашени.
По-големият със сигурност няма да замръзне, но скове ли се повърхността в лед, трябва да се пробият тук там отвори, за да излита вредният за животните и растенията блатен газ.