Домашни Любимци

Отглеждане на възрастни водни костенурки


Възрастните водни костенурки достигат забележителни размери, ако имат достатъчно простор за движение и са налице необходимите условия. Най-доброто за двойка водни животни е да им осигурите басейн с най-малкото 100 литра вода! Декоративните костенурки, отглеждани в малки по-обем пространства, остават недоразвити, дебелеят бързо, изпитват апатия и дори могат да се удавят, ако се обърнат по-гръб – те не могат да стъпят отново на крака. При такива животни се забелязва и деформация на бронята. Най-добре е да отглеждате декоративни костенурки в голяма пластмасова вана, в аквариум или дървена конструкция, облепена с фолио. Най- лесно се поддържа съд, който е с инсталирано оттичане – в него почистването и смяната на водата е лесно. Бетонните съдове трябва да имат предпазващ слой лак (боя), поставен дълго преди настаняването на животните в тях. Тези съдове трябва да са били многократно измивани, за да се премахнат всички вредни, разтворими във водата материи, които биха влияли пагубно върху здравето на влечугите.
Всички съдове за плуване трябва да имат здраво прикрепени “острови”, закрепени във водата или за дъното. Те трябва да са лесно достъпни, за да могат животните да се покатерват и да излизат над водата. Дървените или пластмасови острови можете да покриете с изкуствена трева или кокосови влакна. Като “здравата земя” могат да послужат също така и чакъл или напълнени с пясък подходящи плоски съдове, закачени или закрепени добре в съда. Сушата или островите в аквариумът може частично да се покрият със смес от земя, торф илипясък, който на места да се навлажняват. Така ще се осигури удобна среда за животните за снасяне на яйца и за размножаване. Много добре би било, ако тези части земя се загряват с една или повече лампи. Ако покриете дъното на аквариума с пясък или чакъл ще затрудните чистенето и смяната на водата. За улеснение може да поставите филтърни слоеве, които ще отстраняват от водата частиците утайка, но не заменят напълно смяната на водата.
Водата в аквариума на нашите топлолюбиви животни трябва да бъде достатъчно загрята. Това се осигурява с помощта на затоплящото тяло, което трябва да бъде безопасно и устойчиво. Най-подходящи са нагряващите “рогозки”, поместени между аквариума и поставката под него. За изолация най-отдолу се поставя стиропор.
За да контролирате водата – да не бъде по-топла от външното пространство (25 –30*С), използвайте термостат. Така предпазвате животните от настинка.
Костенурките обичат топлото – те принадлежат към живите организми с променлива телесна температура, която си набавят от слънчевите лъчи. Ето защо, ако не можете да им осигурите място на балкона или навън на открито, налага се да ги загрявате с инфралъчи или лампа.
Изпратено на 5/7/2001 от Анонимен. Прочетено 6101 пъти.
Изпратено на 11/21/2004 от Тодор.
Статията е страхотна



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/19/2013
Шестте най-добре говорещи папагали

7/12/2013
Кучето помага срещу стрес

12/5/2012
Котките лекуват

11/9/2012
Деца и куче. Породи кучета

5/21/2012
Защо шоколадът е вреден за животните

1. Нашите водни костенурки (51062)

2. Моето хъски (45423)

3. Хамстерът – как да се държите с него? (44855)

4. Подробности за червенобузите костенурки (39278)

5. ЧЕРВЕНОБУЗЕСТИ КОСТЕНУРКИ (28768)

В света на папагалите

Декоративен плъх.Препоръки за начинаещия

Подробности за червенобузите костенурки

Нашите водни костенурки

Хамстерът – как да се държите с него?