Още за котките
КОТЕШКИ СПИН
Преди няколко години американски изследователи откриха вирус, който нарекоха FIV ( Feline immunodeficiency virus ) – той предизвиква при котките заболяване, подобно на СПИН, който се причинява от вируса HIV при хората. Вирусът FIV е изолиран за първи път още през 1986 г., но тогава не е било известно, че той напада котките.
Интересно е, че учените са установили, че опасният вирус FIV не се пренася по полов път, както това предимно става с HIV, а чрез слюнката. Този тип вирус атакува само животни от семейство Felidae – както домашните котки, така и гепарди, ягуари, лъвове, пантери, пуми, рисове и тигри. Не е възможно човек да се зарази с него – опитите за инфектиране на човешки клетки с FIV с човешки антитела HIV са дали без изключение отрицателни резултати.
Какво са наблюдавали изследователите преди няколко години? Заразените с вируса котки са чувстват добре в продължение на много години, но през това време, както човекът – носител на вируса HIV, така и заразената котка може да предаде заразата на своите събратя. Това, което са установили учените е, че след като се появят първите болестни признаци, на заболелите животни им остават само около 3 месеца живот.
В средата на 90-те години, на база на изследванията, провеждани както при котките живеещи на свобода, така и сред домашните котки в САЩ, Канада, Аржентина и Русия, в страни от Азия, Африка, Австрия, Нова Зеландия и Западна Европа е установено, че FIV поразява само около 11% от котките. А на тази база е изчислено, че понастоящем в света вероятно живеят общо около 45 млн. котки, заразени от вируса.
Ситуацията с FIV обаче няма много общо с тази при болните хора от СПИН – научните работници смятат, че вирусат FIV много рядко е причина за смъртта на котките. Защото дори заразените с този вирус животни умират по други причини, много по-рано от появата на първите симптоми на фаталната болест.
ПО СВЕТА
От всички известни породи котки и техните разновидности най-едри като че ли са представителите на американските мейн кун и на регдол, които имат тегло от 7 до над 9кг., а най-дребни са сингапурските котки. Мъжките котки от сингапурска порода тежат около 2.7 кг., а като сравнение трябва да припомним, че обикновенно котките тежат 3 – 4кг.
КОЙ ВИЖДА ПО-ДОБРЕ
“Соколово око” имат не амо соколите, които гледат света така, както човек гледа през силно увеличаваща лупа. И други птици също могат да различат неголеми предмети от разстояние 3 км., както при това очите им са разположени по такъв начин, че да могат да обхващат в обсега си равнина под ъгъл от 160°, без да движат главата си. За разлика от тях, хората виждат само това , което е пред тях.
А съвсем други зрителни способности имат нощните животни – това се отнася и за котките. Зениците им могат да се стесняват и разширяват, като по този начин се регулира прецизно количеството на светлините лъчи, влизащи в очите. Когато светлината е силна, зениците на котката се превръщат в малки, едва забележими цепнатини, поради което животното никога не притваря очи съвсем. Затова пък, когато е тъмно, зениците максимално се разширяват и по този начин поглъщат и най-малките частици светлина. Освен това, котешките очи имат особена рефлекторна ципа в задната част от светлината, идваща към окото. Отразените лъчи се връщат обратно към ретината, благодарение на което котката вижда по-добре и в тъмнината. Подобна рефлекторна ципа имат тюлените и моржовете. Затова и техните очи, като и на котките, светят в тъмнината.
ДАЛТОНИСТИ?
Допреди време за кучетата се смяташе, че виждат света само в черно и бяло. След многобройни и прецизни изследвания обаче се оказа, че тези “упреци” са отчасти неоснователни, защото кучетата различават някои цветове. Това беше доказано преди няколко години от научни работници в САЩ, които провели изследвания върху три кучета – две хрътки и един миниатюрен пудел. В резултат на проучванията те установили, че животните много добре различават синия и червения цвят, както и всички нюанси, влизащи в тази цветова гама. Кучетата не са могли обаче да направят разлика между жълто-зеления, червения и портокаловите цветове. И някой други животни, като котките и свинете, също виждат света “ частично оцветен” т.е. виждат го само в някои цветове. Вероятно в черно-бяло виждат света само нощните животни – например плъховете.